Domov Komentáre KLUS: Opäť sa stávame príkladom pre svet

KLUS: Opäť sa stávame príkladom pre svet

0
0

Čím viac budú štáty zdieľať svoje skúsenosti s ostatnými, tým skôr porazíme koronavírus.

„Je to cesta vpred. Ak to bude fungovať, bude to zaujímavé aj pre zvyšok sveta.“ Takto sa o slovenskom pláne plošného testovania vyjadril jeden z expertov v reportáži amerického denníka The Wall Street Journal.

Aj „za veľkou mlákou“ si všimli, že sme sa ako prvá krajina Západu podujali na síce nedokonalé, no v mnohom tiež prospešné masové testovanie obyvateľstva.

Pozorne nás sledujú aj partneri z EÚ.

Keď som sa nedávno rozprával s Frédéricom Bernardom, šéfom kabinetu predsedu Európskej rady Charlesa Michela, prízvukoval mi, že európskych lídrov budú naše skúsenosti s plošným testovaním určite zaujímať.

Našťastie, pilotné testovanie na Orave a v Bardejove dopadlo povzbudivo. Okrem iného aj vďaka disciplinovanosti občanov a odhodlaniu všetkých organizátorov tejto bezprecedentnej operácie.

Nie je to prvýkrát, už zvládnutie prvej vlny na Slovensku mnohí používali ako nasledovaniahodný príklad. Teraz sme v celosvetovom hľadáčiku opäť.

Známe „nikto učený z neba nespadol“ platí v prípade stále ešte málo preskúmaného vírusu viacnásobne a zdieľať našu skúsenosť, nech už bude akákoľvek, bude veľkou vecou pre celý svet.

Nehovoriac o tom, že vývoj v Česku je mementom pre všetkých: nepodceňme situáciu a buďme včas zodpovední.

Okrem našich pionierskych testovacích aktivít sa svetlým príkladom zdá byť Dánsko. Krajina, počtom obyvateľov ako naša, ukazuje, že druhá vlna sa dá zastaviť aj bez tzv. „lockdownu“.

Stačí, ak vláda efektívne komunikuje s občanmi, eliminuje rôzne konšpirácie a získa si tak dôveru širokých spoločenských skupín. Keď sa k tomu pridá rozsiahle testovanie a funkčné trasovanie kontaktov, krivka začne klesať a zmrazenie ekonomiky nie je potrebné.

Aj tento príklad hovorí jasnou rečou: ak budeme spolupracovať a zdieľať naše skúsenosti s ostatnými, budeme mať v boji s koronavírusom navrch.

A udržíme si tak aj dôveru občanov, ktorých väčšina, aspoň podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra, verí, že EÚ prijme správne rozhodnutia na prekonanie koronakrízy.

Nesklamme ich.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…