Domov Zdravie Čo s nadmerným množstvom vody v organizme?

Čo s nadmerným množstvom vody v organizme?

0
0

Voda je základnou podmienkou života na Zemi. Jej dostatočný príjem je pre náš organizmus nevyhnutný. Ak sa jej ale v našom tele nachádza príliš veľa, je nutné podniknúť kroky, ktorými sa jej rýchlejšie zbavíme.

Nadmerný obsah vody v organizme predstavuje problémy, ktorými trpia predovšetkým ženy. Prejavuje sa opuchmi nôh, rúk, tváre, nafúknutým bruchom, nadmerným potením či prílišným priberaním.

Hoci ide o nepríjemný problém, ani zďaleka nie je nevyriešiteľný. Existuje totiž množstvo spôsobov ako vodu z tela doslova vyhnať a zbaviť sa tak opuchov.

Hormóny, obličky alebo zlá strava

Vo väčšine prípadov môžu za zadržiavania vody v organizme hormóny. Opuchy sa často vyskytujú u žien týždeň až dva pred menštruáciou. Môže za to znížená hladina hormónu progesterón, ktorý sa spolu s ďalšími hormónmi podieľa na hospodárení organizmu s vodou.

V takomto prípade sa zvýši hladina estrogénu, ktorý podporuje viazanie vody v tkanivách. Počas menštruácie sa ale problém vytratí a telo sa prirodzene odvodní.

Problémom zadržiavania vody často trpia aj ženy, ktoré užívajú antikoncepciu. Hladina estrogénu v tele stúpa aj počas tehotenstva, takže s týmto problémom veľmi často bojujú aj budúce mamičky.

Ďalším dôvodom, prečo dochádza k zadržiavaniu vody, je preťaženie lymfatického systému. Pri preťažení totiž nie je schopný odvádzať lymfu tak, ako za normálnych okolností, a tak sa z tela neodvádza ani nepotrebná voda.

Ak ale na vine nie sú hormóny, a ani lymfatický systém, pravdepodobne to budú obličky, ktoré nefungujú tak, ako by mali. Ak je totiž činnosť obličiek nedostatočná, znamená to, že v tele sa hromadia minerály a soli, ktoré sa za normálnych okolností z tela vyplavia močom.

Za zadržiavaním vody v tele môžeme ale často hľadať aj zlú stravu. Môže zaň minerál sodík, ktorého hladina sa v tele zvyšuje v prípade nadmerného solenia.

Naopak sa treba preorientovať na draslík, ktorý v dostatočnom množstve pomáha odvádzať vodu nahromadenú v tele. Ak na sebe pozorujete príznaky zadržiavania vody, pomôže vám aj obyčajná voda.

Hoci to môže znieť zvláštne, ale dostatočný pitný režim pomôže z tela odstrániť toxické látky a výmenu starej vody za novú.

Draslík v potravinách

Základným minerálom, ktorý odvádza z tela vodu, je draslík. Ak ho je v tele nedostatok, je nutné vyhľadať potraviny, ktoré sú jeho prirodzeným zdrojom.

Najvýraznejším zdrojom draslíka, spomedzi ovocia, sú banány. Okrem draslíka udržujú stabilný krvný tlak, pomáhajú pri trávení a dokonca aj zlepšia náladu.

Takpovediac draslíkovou bombou je hlavné jedlo v zložení chudého kuracieho, alebo morčacieho mäsa v spojení s koreňovou zeleninou alebo zemiakmi.

Dôležité je však, aby ste zemiaky nezbavovali šupky. V nej sa totiž nachádza najviac vitamínov, a aj už spomenutého draslíka. Medzi ďalšie potraviny bohaté na draslík patrí spomedzi ovocia ešte avokádo, alebo marhule. Draslík tiež dodajú mliečne výrobky, alebo jedna z najobľúbenejších rýb, losos.

Bylinkami proti vode v tele

Draslík do tela možno doplniť aj rôznymi vitamínovými a výživovými doplnkami. Jednou z možností, v prípade zadržiavania vody v tele, je ale aj siahnuť po bylinkách priamo z prírody.

Škodlivé látky z tela možno odplaviť pomocou žihľavy a čaju z nej pripraveného. Výluh zo žihľavy má močopudné účinky, ktoré majú okrem zbavenia organizmu vody aj iné účinky, ako pomoc proti bolestiam hlavy a kĺbov, podpora tvorby červených krviniek ale aj zdravá a čistá pleť.

Pri liečbe opuchov je vhodný aj čaj pripravený z brezy, skorocelu, prasličky, púpavy, alebo koreňa lopúcha. Každý z týchto darov prírody má močopudné účinky, vďaka ktorým opuchy zmiznú omnoho rýchlejšie.

Liečiť treba lymfatický systém

Ak môže za zadržiavania vody v organizme lymfatický systém a jeho preťaženie, je tu niekoľko spôsobov, ako ho priviezť k tomu, aby pracoval správne.

Jedným z možných je klasická lymfodrenáž vykonávaná špeciálnym prístrojom. Ide o príjemnú terapiu, ktorá funguje ako masáž dolných končatín. Práve lymfodrenáž je jedným z najefektívnejších spôsobov detoxikácie organizmu a vyplavenie toxických látok a prebytočnej vody z tela.

Prístroj, ktorým sa lymfodrenáž vykonáva uvoľňuje cievy, vďaka čomu sa rozprúdi lymfa. Lymfodrenáž je pomerne rozšírenou liečebnou metódou, ktorú vyhľadávajú ženy bojujúce s nadváhou.

Lymfodrenáž je možné vykonávať aj iným spôsobom, ako pomocou špeciálneho prístroja. Druhým spôsobom je klasická lymfatická masáž. Ide o uvoľňujúcu hmatovú techniku, ktorá má podobné účinky ako tá mechanická.

Začnite cvičiť

Môže sa zdať, že dostatočný pohyb je liekom na všetko. Platí to aj v prípade zadržiavania vody v tele. Cvičenie totiž pôsobí na naše telo ako katalyzátor.

Urýchľuje teda všetky pohyby, čo sa týka aj odvodňovania. Špeciálne pri tomto probléme je jedným z najužitočnejších a najefektívnejších spôsobov pohybu známa a stále obľúbenejšia joga.

Aby voda v tele bola minulosťou

Na zbavenie tela prebytočného množstva vody je teda nutné dodržať základné pravidlá. Hovoríme teda o piatich, ktoré zaručene náš organizmus odvodnia.

Prvým pravidlom je obmedziť príjem sodíka, teda prestať nadmerne soliť. To sa ale týka aj polotovarov či jedál z rýchleho občerstvenia, v ktorých je soľ doslova skrytá.

Popri soli je nutné obmedziť aj príjem klasického cukru a cukroviniek. Ďalším pravidlom je zvýšený príjem draslíka, ktorý dosiahnete vďaka konzumácii už spomenutých potravín.

Štvrté dôležité pravidlo je dostatočný príjem tekutín a to najmä v podobe čistej vody, čajov, či ovocných limonád. Po dodržaní všetkých týchto zásad by v tele malo zostať len toľko tekutín, ktoré pre zdravé fungovanie potrebuje.

puma, foto: shutterstock, internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Chára sa vracia do Islanders: „Kruh sa uzavrel“

Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára sa dohodol na ročnom kontrakte s tímom zámorskej NH…