Domov Zahraničie Ďalšie rozširovanie Európskej únie je otázkou dohody

Ďalšie rozširovanie Európskej únie je otázkou dohody

0
0

Európska komisia vydala odporúčanie pre začatie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom, keďže podľa komisie sú dnes obidve krajiny pripravené na vstup do Európskej únie.

Ako povedala minulý týždeň šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, dve balkánske krajiny, a to Albánsko a Severné Macedónsko, uskutočnili všetky potrebné reformy, aby mohli začať ich prístupové rokovania pre vstup do Európskej únie. Podľa nej sú krajiny pripravené a rozhovory by mali začať čo najskôr.

Rozhodnutie je v rukách členských štátov

Súčasné zloženie členských štátov naznačuje, že ďalšie rozširovanie európskeho bloku nebude také jednoduché. Aj napriek súčasnej správe, ktorá hodnotí pripravenosť krajín na vstup do Európskej únie, rozhodnutie, či rozhovory začnú, je už v rukách jej členov.

Aj samotný predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že počas jeho predsedníctva sa EÚ rozširovať nebude. Nakoniec, proces nie je jednoduchý, samotné rozhovory môžu trvať roky a výsledok nie je zákonite jednoznačný v prospech členstva.

Príkladom je aj Turecko, ktorého rozhovory trvajú už takmer 15 rokov. Nakoniec to, či sa Európska únia rozšíri o ďalších členov, je len v rukách všetkých členov EÚ.

Vstup Turecka je v nedohľadne

Podľa vyjadrenia Európskej komisie sa Turecko aj naďalej vzďaľuje od hodnôt, na ktorých si zakladá samotná Európska únia.

Takto pred rokom si členské štáty EÚ odhlasovali, že krajina, ktorá nedodržiava princípy právneho štátu a tiež základných ľudských práv, nemá právo rokovať o pristúpení do EÚ.

Podľa súčasnej správy je viac ako jasné, že dôvody, pre ktoré sa minulý rok zablokovali rozhovory s Tureckom, naďalej trvajú.

Prístupové rozhovory s Tureckom začali ešte v roku 2005, pričom rokovania postupne narážali na odpor jednotlivých členských štátov EÚ, napríklad také Nemecko presadzovalo nie plnohodnotné členstvo, ale len štatút privilegovaného partnerstva, s tým ale Turecko dlhodobo nesúhlasí a požaduje buď riadne, alebo žiadne členstvo.

jus, foto: SITA, depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…