Domov Zahraničie Európa sa stabilizuje, svet stále tvrdo bojuje

Európa sa stabilizuje, svet stále tvrdo bojuje

0
0

Novým koronavírusom sa už vo svete nakazilo viac ako 5 miliónov ľudí a vyše 35 tisíc ľudí nákaze podľahlo. Zatiaľ, čo v Európe sa krôčik po krôčiku vracia život do normálnych koľají, označenie ohnísk nákazy prebrali iné regióny sveta.

Svetová zdravotnícka organizácia minulú stredu zaznamenala najvyšší denný prírastok nakazených novým koronavírusom, keď sa za 24 hodín nakazilo viac ako 106 tisíc ľudí po celom svete.

Brazília je epicentrom južnej Ameriky

S koronavírusom bojujú už aj na južnej pologuli. V Južnej Amerike si pandémiu najviac „odskákala“ Brazília. Koncom týždňa len za 24 hodín zaevidovali viac ako 20 tisíc nakazených osôb.

Celkovo evidovala krajina v tomto čase viac ako 330 tisíc prípadov. Celkový počet úmrtí na chorobu COVID-19 sa prehupol cez hranicu 20 tisíc. Brazílske mestá však v postupe proti vírusu nie sú jednotné.

Zatiaľ, čo Rio de Janeiro zvažovalo otvorenie niektorých obchodov, Sao Paulo zas rozmýšľalo o obmedzení pohybu občanov.

Koronavírus v Afrike

Na africkom kontinente je jedným z ohnísk nákazy hlavné mesto Juhoafrickej republiky. V Kapskom meste evidovali koncom minulého týždňa 12 tisíc prípadov, pričom v celej krajine ich bolo 19 tisíc.

Pritom sa očakáva, že vrchol epidémie v tejto obľúbenej turistickej destinácii nastane až koncom júna.

Zatiaľ, čo v iných regiónoch JAR sa očakáva postupné uvoľňovanie prísnych opatrení, návrat ľudí do práce a detí do škôl, pre Kapské mesto to zatiaľ platiť nebude. V celej Afrike evidujú takmer 100 tisíc  potvrdených prípadov nákazy.

Rusko sa stabilizuje

Podľa vyjadrení ruského prezidenta Vladimira Putina sa situácia ohľadom nového koronavírusu stabilizuje a počet nových infikovaných klesá.

Zároveň ruský prezident povedal, že hoci pozitívny vývoj nie je až taký rýchly ako by chcel a niekedy je dokonca nestabilný, pozitívom je, že existuje.

Rusko je druhou najzasiahnutejšou krajinou sveta s takmer 340 tisícmi prípadov, pričom však eviduje „len“ necelých 3 500 obetí.

Madrid sa posúva

Španielske hlavné mesto bolo najpostihnutejšou oblasťou, do ktorej povolávali aj lekárov z iných častí krajiny. Madrid sa pomaly ale isto spamätáva a koncom minulého týždňa dostal povolenie od centrálnej vlády, aby sa posunul z „nultej“ fázy uvoľňovania opatrení do prvej.

Podobne tak aj Barcelona. Znamená to napríklad, otvorené terasy podnikov, múzeá, kiná, povolené stretávanie sa rodín a priateľov (do 10 osôb), či skupinové tréningy športovcov.

Portugalci vítajú turistov

To susedné Portugalsko už myslí aj na návrat turistov. Minister zahraničia oznámil, že turisti sú v krajine vítaní a nebude sa na nich uplatňovať žiadna karanténa.

Podľa jeho slov si tamojší zdravotný systém s koronavírusom poradil dobre a najnovšie Portugalci určili pravidlá pre znovuotvorenie pláží, hotelov, reštaurácií a pamiatok pre rozbehnutie cestovného ruchu.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…