Domov Zahraničie Francúzsky prezident Emmanuel Macron bráni demokraciu na európskom kontinente

Francúzsky prezident Emmanuel Macron bráni demokraciu na európskom kontinente

0
0

Minulý týždeň mal v Európskom parlamente svoje vystúpenie francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa dotkol viacerých súčasných tém, od utečencov až po boj proti nacionalizmu, ktorý sa rozmáha na európskom kontinente.

Francúzskeho prezidenta privítal predseda Európskej komisie Jean‑Claude Juncker. Následne prezident Macron počas svojho vystúpenia nadviazal na svoje predchádzajúce myšlienky, ktoré predniesol na Parížskej univerzite Sorbonne, kde predstavil viacero vízií pre budúcnosť EÚ.

V europarlamente v Štrasburgu otvoril dve zásadné témy, ktoré je z jeho pohľadu potrebné v rámci Európskej únie riešiť.

Európsky parlament

Európsky parlament vznikol v roku 1952 ako spoločné zhromaždenie Európskeho spoločenstva uhlia a ocele, následne sa v roku 1962 zmenil jeho názov na Európsky parlament, ktorý má s legislatívnu, kontrolnú a rozpočtovú zodpovednosť.

Prvé priame voľby do Európskeho parlamentu boli v roku 1979, posledné sa konali v roku 2014 a keďže funkčné obdobie europoslancov je 5 rokov, nasledujúce voľbu budú už na budúci rok, kde si Slovensko bude voliť svojich 14 zástupcov.

Nepríjemné slová, ktoré pred voľbami nechcú poslanci počuť

Macron sa vo svojom prejave dotkol aj nepríjemných otázok, ktoré mnohí poslanci pred budúcoročnými voľbami nechcú počuť.

Navrhol zriadenie fondu EÚ, ktorý by pomohol krajinám postihnutým migráciou tak, že by sa vytvoril európsky program, ktorý poskytne priamu finančnú podporu miestnym komunitám, ktoré budú prijímať a integrovať utečencov.

Druhým zásadným bodom bola jeho kritika nárastu nacionalizmu a autoritárskeho systému riadenia v nohých európskych krajinách. Naliehal na členské krajiny EÚ, aby obhajovali hodnoty slobody, rovnosti a rozmanitosti, ktoré podporujú samotný európsky model fungovania.

Macronove varovanie

Francúzsky prezident povedal, že vzdanie sa európskeho sociálneho modelu a integrácie kontinentu je tou najhoršou možnou chybou, a rastúci nacionalizmus a autoritárske riadenie považuje za smrteľnú tendenciu, ktorá by mohla EÚ priviesť až k priepasti.

Následné stretnutie s Angelou Merkelovou

Spoločne s Angelou Merkelovou sa dohodli na potrebe určitej reformy Európskej únie v súvislosti s rastúcim skepticizmom v členských štátoch. V druhej dôležitej otázke však k dohode neprišlo.

Pred blížiacim sa summitom krajín eurozóny je potrebné nájsť kompromis. Macron by chcel, aby Európsky menový fond pomohol investovať do menej bohatých ekonomík eurozóny, no Merkelová má obavy a je za perspektívu bankovej únie eurozóny, ale v ostatných bodoch nie je tak pozitívna ako Macron.

Francúzsky prezident dokonca vidí formu reformovania eurozóny aj v kontexte zvýšených nákladov, pričom povedal, že Francúzsko je pripravené zvýšiť svoje finančné príspevky, pokiaľ budú použité efektívnejšie. Obaja lídri sa zhodli, že eurozóna potrebuje reformu, ale zatiaľ nenašli jej špecifiká.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…