Domov Komentáre HEGER: Kam uniká DPH, keď Bašternák je v base?

HEGER: Kam uniká DPH, keď Bašternák je v base?

1
0

Keď Ladislava Bašternáka dobehla za jeho daňové podvody spravodlivosť, ľudia cítili čiastočné zadosťučinenie. Z podvodov na „dépeháčke“ však ešte ani zďaleka nie sme vonku. Finančná správa sa posledné roky chváli, ako klepli špekulantom po prstoch a výber DPH sa zlepšuje.

Nová analýza daňovej medzery od Inštitútu finančnej politiky však ukazuje, že podvody veselo pokračujú ďalej. Medzera na DPH, teda rozdiel medzi tým, čo sa v skutočnosti vyberie a čo by sa vybrať mohlo, sa minulý rok v absolútnom vyjadrení zvýšila.

Po rokoch znižovania medzery došlo minulý rok k zvratu a štátu uniklo až 2,3 miliardy eur. Je to suma, za ktorú by sa dal postaviť 60 kilometrový bratislavský obchvat a k tomu ešte dve až tri veľké štátne nemocnice.

S daňovými únikmi má problémy celá Európska únia. Slovensko je však v efektivite výberu DPH na chvoste. Úniky na daniach sú u nás dvakrát vyššie, ako je priemer EÚ.

Horšie je už na tom iba Taliansko, Španielsko a Rumunsko. Prestali sme dokonca dobiehať susedné krajiny. Napríklad v Maďarsku a Česku unikne na DPH dlhodobo výrazne menej.

A to napriek tomu, že v Čechách ešte donedávna nepoužívali malí podnikatelia elektronické pokladnice. Na Slovensku má pritom Finančná správa všetky potrebné mechanizmy na to, aby špekulantom klepla po prstoch.

Každý platiteľ DPH musí posielať elektronický kontrolný výkaz, vďaka ktorému Finančná správa presne odhalí, či má na vratky nárok. Napriek tomu je medzera stále nadpriemerne vysoká.

Preto je od vlády pokrytecké, keď roky tvrdí, na čo všetko nie sú peniaze – zdravotníctvo, školstvo, cesty, a pritom prichádza o obrovské peniaze cez vratky DPH.

Bašternákov prípad ukazuje, že ak je vôľa, chytiť a zavrieť podvodníkov sa dá. Je smutné, že sa tak stalo až pod tlakom médií a opozície a po vražde novinára.

Toto sa však musí zmeniť. Lebo takých, čo podvádzajú na DPH, sú ešte stále stovky. A okrádajú nás všetkých. Preto musí Finančná správa v znižovaní medzery DPH výrazne pridať.

Eduard Heger, tieňový minister financií a poslanec NR SR za OĽANO

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Jeden komentár

  1. Jumbo

    30. mája 2019 at 19:33

    Vysvetlite mi jedno: Ja som kupil autobus od kolegu, jeho firma mesacny platca dph zaplatila DPH za predaj, ja som si ju ziadal spat ako stvrtrocny platca DPH. vyslo to cca 2800 EUR, co mi mali vratit. Zrazu pre tieto peniaze som dostal danovu kontrolu a krizom este kontrolovali aj jeho… A tu vyplacaju firmam s 0 az 2 zamestnancami 100 000 EUR az 1 000 000 EUR bez promblemov. Ako je toto mozne?! Vraj v pravnom state!

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…