Domov Cestovanie India je druhou najľudnatejšou krajinou sveta. Ktoré pamiatky sa v krajine oplatí navštíviť?

India je druhou najľudnatejšou krajinou sveta. Ktoré pamiatky sa v krajine oplatí navštíviť?

0
0

India je obrovskou a rôznorodou destináciou. Ohraničená Pakistanom, Čínou, Nepálom, Bhutánom, Srí Lankou, Bangladéšom a Mjanmarskom, nehovoriac o Arabskom mori a Bengálskom zálive. Na hraniciach Indie existuje viac ako 20 oficiálnych jazykov, viacero náboženstiev a rozličných kuchýň. Vybrali sme zaujímavé miesta, ktoré robia Indiu jedinečnou a fascinujúcou krajinou.

Mysore

V južnom cípe Indie sa nachádza mesto Mysore. Kedysi bolo hlavným mestom dynastie Wodeyar. V meste sa nachádza známy Mysore Palace, ktorý je stelesnením bohatstva, jeho súčasťou sú vyrezávané dvere z ružového dreva, stropy zdobené slonovinou a nespočetné množstvo malieb na stenách.

Medzi obľúbené miesto v Mysore patrí aj neuveriteľný trh Devaraja, kde si môžete kúpiť nejaký čaj a prezerať si stánky s výrobkami tých najrôznejších druhov.

Amritsar

V severnej provincii Pandžáb je Amritsar, sväté mesto a mekka náboženstva Sikh. Hlavnou atrakciou v Amritsare je Zlatý chrám, známy tiež ako Harmandir Sahib.

Tento chrám bol postavený pred viac ako 400 rokmi, je naozaj zlatý a je vždy plný návštevníkov z celej Indie a zvyšku sveta. Chrám je možné navštíviť bez ohľadu na náboženstvo, ale je potrebné preukázať rešpekt zakrytím hlavy a vyzutím si topánok.

Ladakh

V najsevernejšej časti Indie, v silne spornom regióne Kašmíru, sa nachádza horská destinácia Ladakh. Tento región je veľký, ale má nízku hustotu obyvateľstva a množstvo kočovných obyvateľov.

Dych berúce, nedotknuté scenérie sú hlavným lákadlom tejto oblasti, ale prakticky všetci cestujúci trávia čas aj v meste Leh. Mesto sa nachádza vo veľmi vysokej nadmorskej výške a je tiež domovom paláca Ladakh zo 17. storočia.

Goa pláže

Na západnom pobreží Indie sa nachádza Goa, bývalá portugalská kolónia, ktorá spája indickú kultúru s koloniálnymi vplyvmi a množstvom medzinárodného cestovného ruchu.

Goa je obľúbená hlavne vďaka svojim nádherným plážam. Najvyťaženejšia a najobľúbenejšia zo všetkých je pláž Candolim, kde prichádzajú za oddychom ľudia z celého sveta.

Naproti tomu Anjuna Beach je oveľa menej preplnená. Je to tiež úžasné miesto, kde môžete prejsť na pevnosť Chapora a obdivovať piesočné pobrežie z novej perspektívy.

Palolem je považovaná za jednu z najkrajších pláží v celej Goa s prírodnou zátokou obklopenou krásnymi výbežkami na oboch stranách.

Dillí

V severnej Indii sa nachádza hlavné mesto Dillí. Obrovská rozľahlá destinácia je domovom niekoľkých okresov a je považovaná za jedno z najstarších miest na svete.

Jednou z naznámejších pamiatok v hlavnom meste je Červená pevnosť alebo Lal Qila, ktorá bola postavená v priebehu 17. storočia. V Dillí sa nachádza aj mnoho múzeí a náboženských budov.

Jaskyne Ellora a Ajanta

V štáte Maharashtra sa nachádzajú jaskyne Ellora a Ajanta. V Ellore je obrovský komplex svätýň vytesaných zo skaly. Týchto 34 jaskynných svätýň je až 1500 rokov starých a sú z troch odlišných náboženstiev: budhizmu, džinizmu a hinduizmu.

Dve hodiny cesty od tejto jaskyne sa nachádza Ajanta, ktorá je domovom 29 menších jaskýň. Jaskyne Ajanta sú pokryté nástennými maľbami a maľbami, z ktorých väčšina odráža budhistické príbehy.

Varanasi

Na brehu rieky Gangy je Varanasi, starobylé mesto známe ako hlavné mesto Indie. História mesta sa datuje už viac ako 3 000 rokov a je jedným z najstarších trvalo obývaných miest na našej planéte.

Náboženské budovy patria medzi hlavné atrakcie vo Varanasi, oplatí sa vidieť mešitu Alamagir, chrám Shri Kashi Vishwanth a chrám Sankat Mochan, ktorý je plný opíc. Každý deň sa v rieke Ganga, pri východe slnka, kúpe viac ako 60 tisíc ľudí.

Kerala

Juhozápadný štát Indie známy ako Kerala je miestom tropickej krásy. Palmy, biele piesočné pláže a ekoturistika sú hlavnými dôvodmi na preskúmanie regiónu.

Okrem slávnych stojatých ramien, elegantných hausbótov a chrámových festivalov je Kerala tiež domovom Thekkady, tigrovej rezervácie, ktorá umožňuje obdivovať flóru a faunu bez davov.

Centrom je mesto Kochi, kde môžete vidieť miestny rybársky priemysel prosperujúci spolu s modernými výškovými budovami a koloniálnou architektúrou.

Kochi je etnicky a nábožensky rôznorodý a počas jediného popoludnia si môžete prezrieť židovskú synagógu, holandský palác, portugalskú pevnosť Pallipuram, či chrám Hindu Thrikkakara.

Agra

Agra je jedným z najnavštevovanejších miest v celej Indii. Kedysi bola hlavným mestom Mughalskej ríše. Agra je teraz domovom ikonickej pamiatky známej ako Taj Mahal.

Mauzóleum z bieleho mramoru bolo postavené v 17. storočí a je všeobecne považované za Pamiatku lásky. Taj Majal je pomerne často veľmi preplnený. Patrí totiž k tým najkrajším architektonickým skvostom na svete.

Rajasthan

Severozápadná India je miesto, kde nájdete štát Rajasthan, ktorý hraničí s Pakistanom a je domovom púšte Thar. Jaipur je hlavným mestom Rádžasthánu a nádherným miestom.

Je domovom množstva jedinečnej architektúry, vrátane troch pevností, mnohých chrámov a výnimočného mestského paláca. V meste sa oplatí vidieť a navštíviť aj Jodhpur, ktorý je vstupnou bránou práve do púšte Thar.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…