Domov Ekonomika Informatizácia má problém: nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily

Informatizácia má problém: nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily

0
0

Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) preveroval plnenie priorít v rámci „Národnej koncepcie informatizácie verejne správy“ a uplatňovanie princípov efektívnosti a hospodárnosti. Podľa jeho výsledkov informatizácia vo verejnej správe naráža najmä na problém nedostatku kvalifikovaných zamestnancov.

Kontrolóri NKÚ konštatovali, že závažným nedostatkom koncepcie informatizácie Slovenska je poddimenzovanosť a fluktuácia v oblasti ľudských zdrojov.

Evidentným problémom je schopnosť nájsť odborníkov v oblasti IT, ktorí sú ochotní pracovať v štátnej správe, najmä v dôsledku nedostatočného platového ohodnotenia.

Štát potrebuje svojich odborníkov

Vzhľadom na skutočnosť, že riadenie projektov IT a ich kvalita závisí najmä od odbornosti ľudí, ktorí sú priamo do tohto procesu zapojení, sú práve tieto zistenia kontroly pravdepodobnou príčinou nášho neustáleho zaostávania v tejto oblasti.

„Táto kľúčová zodpovednosť ústredných orgánov štátnej správy nemôže byť nahradená súkromnými poradenskými spoločnosťami.

Napríklad poradenská zmluva Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR so spoločnosťou KPMG Slovensko za viac ako 273 tisíc eur sa prelínala so zodpovednosťami a úlohami, ktoré mali a majú prioritne plniť útvary spadajúce pod úrad podpredsedu vlády.

Kontrolóri upozorňujú, že bez vysoko kvalifikovaných zamestnancov štátnej správy nie je možné realizovať strategické verejné politiky zamerané na kvalitné a bezbariérové služby pre občanov,“ znie stanovisko NKÚ, ktorý na základe toho odporúča zvážiť úpravu kvalifikačných požiadaviek a mzdového ohodnotenia ľudí na vysoko špecializovaných pracovných pozíciách, medzi ktoré bezpochyby patrí oblasť informatizácie.

Nemáme na to autoritu

Najvyšší kontrolný úrad identifikoval aj riziko z hľadiska riadenia národnej koncepcie. Zodpovednosť za centrálne riadenie informatizácie je na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR (ÚPVII).

Z hľadiska postavenia, kompetencií a dosahu na legislatívu tohto úradu to však podľa NKÚ nezodpovedá potrebám a túto úlohu nevie ÚPVII dostatočne zabezpečiť.

„To sa týka najmä jednoznačnej autority pri schvaľovaní projektov či legislatívnych zmenách,“ zakončil hodnotenie koncepcie NKÚ. K záveru minulého roku bolo v dvoch operačných programoch (OP) pre rozvoj IT na Slovensku schválených 43 reformných zámerov v celkovej výške takmer 700 miliónov eur.

Na OP Efektívna verejná správa išlo 161,4 mil. eur a na OP Integrovaná infraštruktúra 534,3 mil. eur.

ano, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…