Domov Šport Keď futbal nie je len o futbale…

Keď futbal nie je len o futbale…

0
0

Turecká nátura je známa svojím temperamentom. Správanie, ktoré predviedli tureckí fanúšikovia počas osemfinálového zápasu Tureckého pohára medzi Fenerbahce Istanbul a Besiktas Istanbul rozhodne na štadión nepatrí. Napriek tomu sa už podobných a dokonca aj omnoho horších situácií na štadiónoch udialo viac než dosť.

Mestské derby medzi istanbulskými futbalovými klubmi Fenerbachce a Besiktas patrilo medzi ostro sledované zápasy. Išlo o odvetu osemfinále Tureckého pohára. To, čo sa však dialo na tribúnach ovplyvnilo celý chod zápasu.

Už od začiatku bol zápas plný emócií. Ako prvý to na vlastnej koži pocítil hráč Besiktasu Ricardo Quaresma, na hlave ktorého pristál zväzok kľúčov. Vrchol však prišiel počas druhého polčasu zápasu, kedy predmet, ktorý letel z tribúny zranil trénera Senola Günesa.

Quaresma rohový kop nezahral, trafili ho predmety z hľadiska.

Po tomto incidente rozhodca zápas prerušil a hráči odišli do kabín. Neskôr padlo rozhodnutie, že zápas bude predčasne ukončený za stavu 0:0. Podľa informácií je tréner Besiktasu po jednej noci strávenej v nemocnici už v poriadku.

V tíme Fenerbahce pôsobí aj slovenský futbalista Martin Škrteľ, ktorý sa vo štvrtkovom škandalóznom zápase ocitol v základnej zostave.

Najväčšia tragédia sa odohrala v Peru

Panika na štadióne v Lime.

Najväčšou futbalovou tragédiou, za ktorou stoja fanúšikovia je kvalifikačný zápas medzi reprezentáciou Peru a Argentínou. Zápas sa hral 24. mája 1964 a oba tímy bojovali o miestenku na olympiádu.

Pred zápasom však nik netušil, že Národný štadión v Lime sa stane dejiskom najväčšej tragédie svojho druhu. Všetko začalo rozhodnutím rozhodcu, ktorý domácim futbalistom neuznal gól.

To, čo potom nasledovalo je dychvyrážajúce. Po verdikte rozhodcu sa dav rozrušil a fanúšikovia začali vybiehať na trávnik. Ich snaha zaútočiť na rozhodcu skončila zásahom polície, ktorá proti rozzúrenému davu vytiahla slzotvorný plyn.

Na tribúnach nastala hromadná panika a ľudia sa snažili o čo najrýchlejší útek. Už na štadióne zomrelo množstvo divákov najmä následkami udusenia. To, čo k celej tragédii najviac prispelo sa uskutočnilo v uliciach peruánskeho hlavného mesta.

Boj, ktorý vznikol medzi davom a políciou sa dá označiť vojnou. Vojnou, ktorej následkom zomrelo 318 ľudí a ďalších 500 sa zranilo.

V Lime zomrelo 318 ľudí.

Fanúšikovia nevedeli stráviť prehru

127 mŕtvych a stovky zranených. To nie je bilancia politického konfliktu a ani žiadneho leteckého nešťastia. Takúto tragickú bilanciu priniesol zápas, ktorý sa  hral v rámci ghanskej futbalovej ligy.

9. mája 2001 sa proti sebe postavili tímy Hearts of Oak a Kumasi Ashanti Kotoka na štadióne v Akkre. Fanúšikovia hosťujúceho Kumasi Ashanti sklamanie z nepriaznivého výsledku neskrývali.

Priam naopak. Na trávnik začali hádzať rôzne predmety medzi nimi aj plastové sedačky z tribún. Ich správanie si vyžiadalo okamžitý zásah polície, ktorá sa proti nespratníkom rozhodla použiť slzotvorný plyn, ktorý odpálila do davu.

Fanúšikovia sa z tribún snažili uniknúť, brány štadióna však boli zatvorené a tak nastala hromadná panika, ktorej výsledkom je táto hrozivá bilancia.

Tragédia, ktorá napomohla zvýšeniu bezpečnosti

15. apríl 1989 sa čiernymi písmenami zapísal aj do histórie anglického FA Cupu. Na štadióne v Sheffielde proti sebe nastúpili Liverpool a Nottingham Forest.

Išlo o úplne obyčajný zápas a nič nenasvedčovalo tomu, že práve tento štadión sa stane dejiskom niečoho tak strašného. Fanúšikovia oboch tímov boli od seba oddelení podľa predpisov tak, aby medzi nimi nemohlo dôjsť k potýčkam.

Problém však nastal pár minút pred zápasom, kedy sa na štadión chcelo dostať veľké množstvo divákov Liverpoolu a pred turniketovým vchodom vznikla tlačenica.

Pre priaznivcov Liverpoolu bolo vyhradených viac ako 14 tisíc miest, čo malo za následok, že sa na štadión nedostali všetci, ktorí zápas chceli vidieť. Počas prvých minút zápasu sa na štadión začali valiť vlny fanúšikov Liverpoolu.

Vznikla obrovská tlačenica, s ktorou si už policajti poradiť nedokázali. Priamo na štadióne prišlo o život 94 osôb a ďalších 766 bolo zranených. V nemocnici na následky zranení zomreli ďalšie dve osoby, čím sa počet obetí zvýšil na konečných 96.

Vyšetrovanie prinieslo závery, ktoré mali napomôcť tomu, aby sa podobná tragédia v Anglicku neopakovala. Nové opatrenia sa týkali zaistenia miest pre všetkých fanúšikov, obmedzenie predaja alkoholu na štadiónoch, lepšej kvality bariér a plotov a iných opatrení, ktoré boli neskôr uvedené do praxe.

Štadión v Sheffielde.

Zbrane na štadióne

K obrovskej tragédii došlo aj 1.februára 2012 v Egypte. Na štadióne v Port Said sa stretli tímy Al-Masry a Al-Ahly. Zápas sa skončil v prospech futbalistov Al-Masry.

Fanúšikovia víťazného tímu zaútočili na priaznivcov tímu Al-Ahly pomocou nožov, kameňov, mečov fliaš a iných zbraní. Následkom stretu fanúšikov bolo zabitých 74 ľudí a ďalších tisíc utrpelo zranenia.

Vyšetrovanie celého nešťastia prinieslo výsledok, že pochybenie bolo zo strany policajtov, ktorí odmietli otvoriť brány štadióna a fanúšikom sa nepodarilo z tlačenice ujsť.

Medzi 73 obžalovanými bolo až 9 policajných dôstojníkov. Okrem udeľovania trestov tento zápas poznačil aj celú egyptskú ligu, ktorá bola na dva roky prerušená.

Násilie v južnej Amerike

23. jún 1968 je dátum, ktorý aj po rokoch stále výrazne rezonuje v Superclasico. Na štadióne v argentínskom Buenos Aires sa stretli kluby River Plate a Boca Juniors.

Hoci išlo o odvekých rivalov, zápasu nebola venovaná žiadna špeciálna pozornosť, keďže v posledných zápasoch výsledky vzájomných zápasov väčšinou končili bezgólovou remízou.

Čoskoro sa však tento zápas stal ostro sledovaným a vedel o ňom celý svet. Vinníkmi nešťastia, ktoré sa na štadióne odohralo boli najmä fanúšikovia Boca Juniors, ktorí začali po fanúšikoch River Plate hádzať horiace noviny a vlajky.

Výsledkom bola panika, počas ktorej bolo ušliapaných obrovské množstvo divákov. Za hlavný dôvod nešťastia, ktorý celej tragédii „napomohol“ bola brána 12, ktorá bola uzamknutá a diváci sa zo štadióna nemohli dostať.

Mŕtvi fanúšikovia pri bráne 12.

O život prišlo až 71 ľudí, pričom ich priemerný vek bol len 19 rokov. Vyšetrovanie však neodhalilo žiadnych vinníkov a teda tí, ktorí toto nešťastia spôsobili ostali nepotrestaní.

Takéto hrozivé bilancie priniesli futbalové zápasy, počas ktorých sa na tribúnach stretli futbaloví fanúšikovia, ktorí zrejme zabúdajú, že na štadión prišli podporiť svoj obľúbený klub a nie vystrájať a šíriť nevraživosť.

pepe, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…