Domov Slovensko Kiska: „Iba hlupák nemení názory…“

Kiska: „Iba hlupák nemení názory…“

0
0

Prezident Andrej Kiska minulý týždeň oznámil, že sa v budúcoročných prezidentských voľbách nebude znova uchádzať o post hlavy štátu. Svojim politickým oponentom však odkázal, že sa nechystá z politiky odísť.

O prezidentovom rozhodnutí opätovne nekandidovať sa uvažovalo už dlhšie. Preto zaujímavejším vyjadrením bola veta na konci jeho prejavu: „Politický zápas, ktorý som začal v roku 2014, nepovažujem za skončený.“

Do konca roka sa asi nič nedozvieme

Okamžite po tomto vyhlásení sa začalo špekulovať, akej úlohy by sa Kiska mohol po odchode z Prezidentského paláca zhostiť. Podľa politológov a komentátorov prichádzajú do úvahy viaceré možnosti.

Jednou je, že prezident založí novú politickú stranu, alebo sa stane tvárou nejakej existujúcej, prípadne niektorú z nich len v parlamentných voľbách podporí.

V tejto súvislosti sa spomínajú nové strany ako Spolu, Progresívne Slovensko, ale aj politici, ktorí sa na nejaký čas z politického života stiahli, ako je Iveta Radičová, Ivan Mikloš, či Mikuláš Dzurinda.

Prezidentovi všetci okamžite začali pripomínať jeho vyhlásenie spred roka, v ktorom oznámil, že sa nechystá zakladať politickú stranu, či kandidovať do parlamentu.

To však dnes už neplatí a Kiska to odôvodnil v rozhovore pre portál aktuality.sk: „Iba hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti. Vražda vášho kolegu a jeho snúbenice zmenila moje pôvodné zámery.

Ale o tom, čo spravím, potrebujem zodpovedne premýšľať a plánovať. Musím sa rozprávať s ľuďmi a to je teraz úloha najbližších mesiacov.“ To isté neustále opakoval aj v relácii TV Markíza, kde taktiež svoje plány nechcel bližšie špecifikovať. Na jeho rozhodnutie si tak budeme musieť počkať do konca tohto roka.

Kto bude kandidovať na prezidenta?

Jasné zatiaľ nie je ani to, koho parlamentné strany podporia v prezidentských voľbách. Opozičné strany, ktoré počítali, že podporia prezidenta Kisku, budú musieť nájsť nového kandidáta, podobne ako tie koaličné.

Ako o potenciálnych kandidátoch koalície sa hovorilo o ministrovi zahraničných vecí Lajčákovi, či podpredsedovi Európskej komisie Šefčovičovi, ktorí však tieto dohady odmietli.

No a predseda Mostu-Híd Béla Bugár dokonca v diskusnej relácii RTVS povedal, že si nemyslí, že koalícia ponúkne spoločného kandidáta, pričom jeho strannícki kolegovia tlačia do prezidentského boja aj jeho samotného.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…