Domov Komentáre KLUS: Ďalšia európska hanba na dosah

KLUS: Ďalšia európska hanba na dosah

0
0

Pred piatimi rokmi Slovensko opakovane prepísalo európske štatistiky. Hanebná 13,05 % účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu sa zapísala do histórie.

Už vtedy som ako politológ upozorňoval, že na zmenu tohto stavu treba urobiť viac. Burcovať k účasti pár týždňov pred voľbami jednoducho nestačí a bez systémových zmien to nepôjde.

O niektoré z nich som sa pokúsil už ako politik, legislatívnymi zmenami. Navrhoval som spojiť eurovoľby s prezidentskými voľbami. Dosluhujúca hlava štátu by sa síce nelúčila 2,5 mesiaca, ale len 3 týždne, no dalo sa to relatívne ľahko legislatívne zvládnuť.

Pokúšal som sa tiež rozšíriť voľby aj na našich občanov v zahraničí. Či už poštou, alebo cez ambasády a konzuláty. Reálny odhad bol, že by to mohlo zvýšiť účasť asi o 3 %.

No a v neposlednom rade som rozpracoval návrh na systémovú zmenu volieb ako takých. Takú, ktorá by nevnucovala voličom výber straníckeho lístka, ale voľbu kandidátov naprieč politickým spektrom.

Neuspel som. Väčšine v NR SR totiž evidentne vyhovuje, že prezidenta volíme len pár týždňov pred europoslancami. Nízka účasť totiž pri disciplinovanom straníckom voličovi a dostatočne známom kandidátovi zvyšuje šance na zvolenie ich samotných, alebo ich spolustraníkov.

Nemožnosť voliť zo zahraničia, keď ste tam hoc aj na služobnej ceste, študujete tam, či krátko alebo dlhodobo žijete, zase znižuje šance na úspech opozície.

Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že väčšina voličov súčasných vládnych strán cestuje len minimálne. Nakoniec zmena volebného systému ako takého, by výrazne oslabila kompetencie predsedov a straníckych centrál.

Čo je samozrejme dnes pochuti len máloktorej z nich. Ďalšia európska hanba s rekordne nízkou účasťou je teda na dosah. Kiež by som sa mýlil a 25. mája si spoločne na tieto riadky ani nespomenieme.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…