Domov Slovensko Koalícia nezvolila kandidáta Za ľudí za podpredsedu NR SR

Koalícia nezvolila kandidáta Za ľudí za podpredsedu NR SR

0
0

K početným problémom vládnej koalície pribudol na májovom zasadaní parlamentu ďalší. Vládni poslanci tentoraz neboli schopní zvoliť nominanta jednej z koaličných strán za podpredsedu parlamentu. Strana hovorí o porušení koaličnej zmluvy.

V piatkovej tajnej voľbe poslanci Národnej rady (NR) SR nezvolili Tomáša Lehotského zo strany Za ľudí za podpredsedu parlamentu. Ten mal na tomto poste nahradiť Juraja Šeligu, ktorý z neho odstúpil po tom, ako bol médiami prichytený pri porušení protipandemických opatrení. Lehotský získal vo voľbe len 75 hlasov.

Na zvolenie podpredsedu parlamentu však treba súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov, teda 76 hlasov. V tajnom hlasovaní bolo 99 platných hlasov, proti bolo 13 poslancov a 11 sa zdržali.

Hrubé porušenie koaličnej zmluvy alebo vnútorný boj

Keďže sa jednalo o tajnú voľbe, nie je jasné, ktorí koaliční poslanci svojho kolegu nepodporili. V koalícii sú prakticky od jej vzniku problémy a hašterenie medzi koaličnými partnermi je takmer na dennom poriadku.

Faktom však je aj to, že momentálne to škrípe aj v samotnej strane Za ľudí, ktorá sa štiepi na podporovateľov aktuálnej predsedníčky Veroniky Remišovej a podporovateľov ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

Snáď aj preto sa práve Kolíková voči koaličným partnerom vyjadrila pomerne diplomaticky. Povedala, že ich nechce spochybňovať. Treba však podľa nej diskutovať aj na koaličnej rade.

„Dohoda na podpredsedovi parlamentu, ktorá nie je naplnená v rámci tajného hlasovania v parlamente, vypovedá, že niekde je problém,“ myslí si. Poznamenala, že sa netreba tváriť, že všetko funguje, keď Lehotský zvolený nebol. Na otázku, či Za ľudí vládu opustí, ak by Lehotského v júni nezvolili, odpovedala, že sú to veľmi silné slová.

To jej stranícky kolega Juraj Šeliga bol ostrejší. Nezvolenie Lehotského pokladá za hrubé porušenie koaličnej zmluvy. „Koalícia je naozaj rozkývaná. Na neochote dodržiavať dohody padla nejedna vláda.

Je najvyšší čas, aby sa dodržiavali dohody,“ skonštatoval Šeliga s tým, že ak ostatné strany nechcú dohodu dodržiavať, tak koalícia nemá zmysel. Klub Za ľudí podľa neho stojí za Lehotským. Je si istý, že nikto zo Za ľudí nehlasoval proti Lehotského zvoleniu. Lehotský uviedol, že si je vzťahmi v rámci poslaneckého klubu istý.

Personálna zmeny

O personálnych zmenách poslanci rozhodovali potom, ako sa Juraj Šeliga a Jana Žitňanská (obaja Za ľudí) vzdali svojich funkcií. Urobili tak po medializovaných informáciách o tom, ako spolu s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja Jurajom Drobom (SaS) sedeli v podniku v centre hlavného mesta, a to v čase zákazu vychádzania.

Platili vtedy pandemické opatrenia, podniky mali mať otvorené len terasy, a to iba do 21.00 h. Okrem podpredsedu parlamentu hlasovali poslanci aj o novom predsedovi výboru pre sociálne veci, ktorým bol zvolený Vladimír Ledecký (Za ľudí).

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …