Domov Zahraničie Kórejskí vodcovia sa stretli na spoločnom summite

Kórejskí vodcovia sa stretli na spoločnom summite

0
0

Počas uplynulého týždňa sa uskutočnilo stretnutie prezidentov krajín na Kórejskom polostrove, počas ktorého prebiehali vzájomné rokovania o budúcich vzťahoch.

Severokórejský vodca Kim Čong‑un a juhokórejský prezident Mun Če‑in počas trojdňového summitu otvorili viacero tém, ktoré zakončili podpisom protokolu o spoločnej budúcnosti oboch krajín.

Dohoda o denuklearizácii

Podľa vyjadrení juhokórejského prezidenta Mun Če‑ina sa obaja prezidenti dohodli ako ich krajiny dosiahnu denuklearizáciu. Severná Kórea sa zaviazala, že zatvorí svoj objekt, v ktorom prebieha testovanie raketových motorov ako aj samotné odpalisko rakiet Tongčang‑ri.

Tento krok má prebehnúť za prítomnosti expertov z iných krajín. Aj severokórejský vodca Kim Čong‑un sa vyjadroval pochvalne o priebehu rokovaní, prirovnal ich k skoku k vojenskému mieru na polostrove.

Návšteva posvätnej sopky Pektusan

Obaja prezidenti sa rozhodli využiť posledný deň svojho trojdňového summitu, aby spolu vyšli na symbolickú horu blízko čínskej hranice.

Spoločne teda navštívili sopku Pektusan, ktorá je považovaná podľa mytológie o založení KĽDR za posvätnú a používa sa aj na legitimizáciu dynastickej vlády Kimovej rodiny.

Aj Čína víta výsledky spoločného stretnutia

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Keng Šuang uviedol, že Čína víta výsledky summitu prezidentov, očakáva postupné odzbrojenie a následný hospodársky rozvoj KĽDR.

Témy vzájomných rokovaní

Okrem znižovania vojenského napätia medzi oboma krajinami sa rokovalo aj o prepojení železničných tratí, či spolupráci v oblasti zdravotnej starostlivosti. Počas summitu sa rokovalo aj o možnostiach ako znovu spojiť odlúčené rodiny.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…