Domov Ekonomika Koronavírus významne ovplyvní aj ekonomiku

Koronavírus významne ovplyvní aj ekonomiku

0
0

Vírus, ktorý vznikol na prelome rokov v Číne sa v dnešnej globalizovanej dobe šíri rýchlo po celom svete. Potvrdené prípady už hlási väčšina krajín sveta. Pre zabránenie jeho ďalšieho šírenia prijímajú jednotlivé vlády opatrenia, ktoré budú mať nemalé dôsledky na ekonomiku štátov, ako aj sveta.

Zatvorené výrobné fabriky, rušené cestovné spoje či podujatia s veľkou účasťou ľudí, prekladané športové podujatia či zatvorené obľúbené turistické atrakcie. Aj takto to v súčasnosti vyzerá v niektorých častiach sveta. Takéto opatrenia sa však bez negatívnych dopadov nezaobídu.

Najhorší týždeň pre trhy

Pre globálne akciové trhy bol minulý týždeň najhorší od roku 2008 v dôsledku obáv z koronavírusu. Napríklad britský index FTSE 100 pre rastúce znepokojenie, že epidémia naruší obchod, cestovanie a priemysel, v piatok klesol na najslabšiu úroveň od odhlasovania brexitu v referende v roku 2016.

Ázijské trhy opäť oslabili po tom, ako Dow Jones vo štvrtok utrpel najväčší jednodňový pokles vo svojej histórii. Tým sa straty globálnych akciových trhov v minulom týždni dostali na sumu 5 bil. USD.

Informuje o tom portál news.sky.com. V priebehu tohto týždňa stúpol počet veľkých firiem, ktoré upozornili na zhoršenie tržieb a ziskov, keďže krajiny po celom svete sa snažia obmedziť šírenie epidémie.

Na trhu v Londýne klesali predovšetkým letecké firmy a spoločnosti podnikajúce v cestovnom ruchu, dodal portál.

Budú chýbať čínske výrobky

Výrobcovia elektroniky môžu podľa spoločnosti Coface počítať so zásobami len do apríla. „V krátkodobom horizonte troch až šiestich mesiacov však bude mať koronavírus výrazne negatívny dopad s rôznou intenzitou najmä na textilno-odevný a automobilový priemysel, na výrobu luxusného tovaru a kozmetický sektor,“ konštatuje spoločnosť.

Najväčšiemu riziku podľa Coface čelia textilno-odevné firmy kótované na burze vzhľadom na zásoby nižšie než 15 dní. Situácia by sa mohla zhoršiť už v polovici marca, pretože zásoby sú obmedzené aj v súlade „fast-fashion“ stratégiou.

Pokiaľ ide o negatívny vplyv na hodnotové reťazce v spomínaných troch sektoroch, top päť krajín, ktoré sú od Číny v tomto smere najviac závislé, je z Ázie.

Obavy sú však podľa Coface opodstatnené aj vo zvyšku sveta. Až 20 % celkového medziproduktu dovážaného do USA je z Číny, 18 % je to v prípade Peru a 17 % v prípade Ruska.

Rušené lety

Osobitne dôležité pre letecké firmy bude to, či budú môcť obnoviť normálnu činnosť včas pred rušnou jarnou a letnou cestovnou sezónou na severnej pologuli.

„Očakávame, že epidémia vírusu Covid-19 bude mať väčší vplyv ako epidémia SARS v roku 2003,“ povedala analytička agentúry Scope Rati Azza Chammemová.

Letecká preprava v ázijsko-tichomorskom regióne v roku 2003 klesla o 8 percent, čo znamenalo stratu tržieb v sume 6 mld. USD.

Európske letecké spoločnosti v súvislosti so šírením koronavírusu Covid-19 podnikajú núdzové opatrenia na ochranu svojich financií a v záujme vyrovnania sa s oslabením leteckej prepravy, ale pravdepodobne iba väčší prepravcovia majú dostatočné rezervy na absorbovanie vplyvu tohto poklesu.

Situácia bude trvať dlhšie

Šírenie vírusu už výraznou mierou podpisuje pod výkonnosť finančných trhov.

Podľa analytika Saxo Bank Christophera Dembika trhy teraz začínajú premietať do cien pravdepodobnosť, že vírus bude mať ekonomické dopady aj po skončení prvého kvartálu tohto roka a že budeme vidieť lokálne ohniská infekcie podobné tým v Taliansku a Španielsku, čo dočasne naruší ekonomické vzťahy.

OECD zhoršila predpoveď

OECD zhoršila svoju predpoveď rastu globálnej ekonomiky v roku 2020 o pol percentuálneho bodu na 2,4 %. Organizácia dodala, že rast by mohol byť ešte slabší, a to na úrovni len 1,5 %, ak epidémia koronavírusu potrvá dlho.

Naposledy sa globálna ekonomika medzikvartálne zmenšila v závere roku 2008, počas kulminácie finančnej krízy. OECD konštatovala, že obmedzenie produkcie v Číne osobitne tvrdo postihuje Áziu ale aj firmy po celom svete, ktoré sú závislé od čínskych tovarov.

Kažimír predpokladá negatívne dopady

Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra je nový koronavírus určite negatívnym rizikom aj pre európske ekonomiky. Tiež však hovorí, že netreba prepadať panike.

Ako uviedol po štvrtkovom rokovaní vládneho kabinetu, na Slovensku sa zatiaľ negatívne vplyvy šírenia vírusu v rámci hospodárstva neprejavujú.

„V každom prípade je to z pohľadu fungovania ekonomiky na Slovensku, v Európe a vo svete riziko. Zároveň ale dodávam, že nie je dôvod na žiadnu paniku a v prvom rade by som sa spoliehal na zdravý rozum z pohľadu toho, že je to vec, s ktorou sa pevne verím vysporiadame,“ tvrdí Kažimír.

Podľa guvernéra ekonomika všeobecne nemá rada neistotu a v tomto prípade ide o veľkú mieru neistoty, ktorá však súvisí s vírusom a vedou, ktorá nemá s ekonomikou nič spoločné.

Krajina sa však podľa neho nachádza v „zvláštnej fáze“ ekonomického cyklu, kedy prichádzajú protichodné dáta z jednotlivých segmentov hospodárstva.

ano, SITA foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…