Domov Zahraničie Leščeňa nateraz ostáva bieloruským veľvyslancom na Slovensku

Leščeňa nateraz ostáva bieloruským veľvyslancom na Slovensku

0
0

Odchádzajúci bieloruský veľvyslanec na Slovensku Igor Leščeňa, ktorý rezignoval na svoj post po tom, ako vo videu vyjadril podporu protestujúcim Bielorusom po prezidentských voľbách, ktoré boli podľa viacerých pozorovateľov aj členov komisií zmanipulované, zostáva vo funkcii, kým sa nevyrieši byrokracia.

Kontroverzné prezidentské voľby v Bielorusku nenechali chladného ani bieloruského veľvyslanca na Slovensku Igora Leščeňa, ktorý skritizoval dianie vo svojej krajine po tom, čo protesty ľudí v uliciach tvrdo potláčala bieloruská polícia.

Krátko po tomto vyjadrení oznámil, že zo svojho postu na Slovensku odchádza. O svojej budúcnosti Leščeňa veľa povedať nevedel. Uviedol akurát, že odchádza zo Slovenska, no ešte nevie kam.

Leščeňa pracuje pre bieloruské ministerstvo zahraničia už od roku 1994. Od roku 2002 do roku 2006 bol asistentom bieloruského prezidenta pre zahranično-politické a zahranično-ekonomické záležitosti. Veľvyslancom na Slovensku je od roku 2016.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) sa veľvyslancovi poďakoval za doterajšie pôsobenie na Slovensku.

„Príbeh bieloruského veľvyslanca potvrdzuje, že aj diplomati sa dostávajú do hraničných situácií, ktoré im už viac nedovoľujú zastupovať vlastnú krajinu.

Takto chápem rozhodnutie bieloruského veľvyslanca, ktoré na Slovensku, ako aj za našimi hranicami, vyvolalo veľký rešpekt,“ uviedol v tlačovej správe minister Korčok.

Zároveň informoval, že ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie (EÚ) sa budú Bieloruskom najbližšie zaoberať na svojom neformálnom zasadnutí vo formáte Gymnich v Berlíne.Protesty v Bielorusku pokračujú

V Bielorusku prebiehajú protesty od vyhlásenia prvotných výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta.

Podľa ústrednej volebnej komisie v Bielorusku vyhral voľby Alexander Lukašenko s viac ako 80 percentami hlasov.

Podľa ľudí v uliciach aj viacerých členov volebných komisií sú tieto čísla zmanipulované.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…