Domov Slovensko Kým sa Matovič v Bruseli fotil, lídri EÚ dospeli k dôležitej dohode

Kým sa Matovič v Bruseli fotil, lídri EÚ dospeli k dôležitej dohode

0
0

Minulý víkend sa v Bruseli stretli lídri členských štátov EÚ, aby prerokovali návrh pomoci koronavírusovou pandémiou poznačenej ekonomike. Slovensko na summite zastupoval premiér Igor Matovič, ktorý však skôr pôsobil ako na exkurzii. Zážitkov má však zaiste mnoho.

Stretnutie lídrov európskej 27-ičky bolo od začiatku poznačené nezhodami medzi jednotlivými lídrami a v niektorých momentoch to vyzeralo, že summit skončí neúspešne, bez dohody.

Napokon sa na fonde obnovy EÚ zhodla, hoci lídri pobudli v Bruseli o dva dni dlhšie ako bolo plánované.

Matovič si to užíval

Hoci sa väčšina európskych premiérov a prezidentov strachovala o osud kľúčovej dohody pre európsku ekonomiku, slovenský premiér si predĺžený pobyt v Bruseli zjavne užíval.

Svojich fanúšikoch na sociálnej sieti neprestajne zásoboval fotkami zo zákulisia. Nie však zo zákulisia rokovaní.

Premiér sa so širokým úsmevom odfotil napríklad s belgickými policajtmi, s hrncom z večere s nápisom „premier“, slovenským občanom ukázal, čo mal na raňajky, či večeru, ale aj výhľad zo svojej hotelovej izby.

Snáď vrcholom premiérovej exkurzie v Bruseli bola fotka na policajnej motorke, ku ktorej napísal: „Nášmu sprievodu som motorku (šlohol).

Slovensko dostane 31,4 miliardy

Napokon, pri utorkovom odchode z Bruselu predsa len informoval aj o podstatných veciach.Slovensko vďaka dohode na fonde obnovy dostane v najbližších rokoch k dispozícii 31,4 miliardy eur, pričom spolufinancovanie bude 15, namiesto doterajších 25 %.

„Tým sme Slovenskej republike ušetrili zo štátneho rozpočtu viac ako 1,9 mld. eur, ktoré by sme museli použiť na spolufinancovanie,“ povedal Igor Matovič.

Nadšenie premiéra však nezdieľajú všetci. Okrem toho, že sa ho diskutujúci pod jeho príspevkami pýtali, či mu niekto náhodou „nehackol“ účet na sociálnej sieti, keďže zdieľa také infantilné statusy, pustili sa do neho aj opoziční poslanci.

Výsledok práce nášho „hlupáčika“

„Všetci sa ma pýtajú: preboha, to čo za šaša ste sem poslali? Nevie žiadny jazyk, chodí tu po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará,“ povedal predseda Smeru Robert Fico s tým, že európski kolegovia nechápu, ako sa mohla tak znížiť úroveň zastupovania záujmov Slovenska na tak významnom summite.

Podľa Fica tým, že slovenský premiér súhlasil s návrhom na rozdelenie grantov a úverov v pomere 390 miliárd ku 360, namiesto pôvodne navrhovanému návrhu 500 ku 250, obral Slovensko o stovky miliónov eur, ktoré sme mohli dostať cez grantovú schému, teda bez nutnosti tieto finančné prostriedky vracať.

„Toto je výsledok práce nášho hlupáčika, ktorý tam prišiel a nevedel, o čom sa rokuje. Ukazuje sa, že Slovensko nemôžu reprezentovať amatéri, ktorí nevedia ani pozdraviť po anglicky,“ uzavrel Fico a doplnil, že kým sa Matovič fotil po kútoch, iní ako Babiš či Orbán, skvele jazykovo vybavení, rokovali a vybavili pre svoje krajiny omnoho viac ako mali pôvodne dostať.

ano, foto: SITA, facebook/Igor Matovič

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Remišová pripraví Slovensko o 48 miliónov eur

Vicepremiérka Remišová si opäť strelila do vlastného kolena, svojím konaním práve ona prip…