Domov Ekonomika M. Viskupič: Úloha našej vlády je znovu zobudiť spiaceho tigra

M. Viskupič: Úloha našej vlády je znovu zobudiť spiaceho tigra

0
0

Koalícia aktuálne zažíva turbulentné časy. Strana SaS nekompromisne bojuje proti zvyšovaniu daní a obhajuje rozpočtovú zodpovednosť, zatiaľ čo strany OĽaNO, Sme Rodina a Za ľudí sú ochotné hlasovať aj s krajnou pravicou na pretlačenie rozpočtovo nezodpovedných sociálnych balíkov. Pred dvoma týždňami vyhlásilo vedenie strany SaS, že sa predstavitelia strany dočasne prestanú zúčastňovať koaličných rád.

Predseda parlamentného finančného výboru a poslanec strany SaS Marián Viskupič tvrdí, že rozhodnutie SaS nezúčastňovať sa koaličných rád je signálom pre partnerov: „Úlohou hnutia OĽaNO ako najsilnejšieho koaličného partnera je robiť maximum, aby koalícia fungovala.

V SaS veríme, že predovšetkým poslanecký klub OĽaNO nebude chcieť nahradiť rozpočtovo zodpovednú a protikorupčnú koalíciu, ktorej sme aj my členom, za populistickú koalíciu s krajne pravicovými stranami predovšetkým s fašistickou ĽSNS a jej odídencami.

Veríme, že sa bude správať zodpovedne. Koaličných rád sme sa dočasne prestali zúčastňovať, aby sme ukľudnili situáciu a vyslali signál partnerom,” vysvetľuje rozhodnutie Viskupič.

Vo výsledku neplatí nič

Rekordná inflácia, ktorú zažíva nielen slovenská ekonomika komplikuje rozpočty rodín a domácností.

Zatiaľ čo drvivá väčšina krajín postupne zavádza adresnú a vecnú pomoc, slovenský minister financií nenecháva priestor pre odborné riešenia a nahrádza ich svojimi nápadmi.

Ako predseda finančného výboru je Viskupič nespokojný so správaním ministra Matoviča, ktorý sa, mimochodom, schôdze finančného výboru zúčastnil jeden jediný krát.

„Hnutiu OĽaNO sa nedá uprieť úprimný záujem posunúť Slovensko dopredu. Jedným dychom však dodávam, že nestačí len chcieť. Treba aj vedieť ako odborne a zodpovedne riadiť našu krajinu.

Ako strana máme samozrejme zásadné výhrady ku chaotickému štýlu vládnutia Igora Matoviča, nepáči sa nám jeho neprofesionálne správanie. V jeden deň platí jedno, na druhý deň druhé a vo výsledku neplatí nič.

Na svojich tlačovkách často voči SaS vypúšťa bohapusté klamstvá. Na to sa dá reagovať len tak, že Igor Matovič už toho narozprával a čas ukázal, že to nebola pravda,” reaguje predseda Viskupič.

Najväčšou príčinou nezhôd v koalícii je fakt, že strana SaS odmieta pristúpiť na zvýšenie daní. Na rokovaní vlády si už viackrát uplatnila právo veta, keď išlo o zvyšovanie daní.

SaS bola touto filozofiou známa už aj predošlé volebné obdobia. Viskupič znova zdôrazňuje potrebu pre väčšiu ekonomickú slobodu: „Vyjadrujem rešpekt a poďakovanie pánovi premiérovi Hegerovi.

SaS musela viackrát uplatniť veto pri návrhoch ministra financií na zvyšovanie daní a pán premiér naše veto akceptoval. Slovo robí partnera.

Diskusia, či ísť cestou zvyšovania daní a väčšieho sociálneho štátu alebo cestou štíhlejšiemu štátu, ktorý dáva občanom viac slobody a možností podnikať a pracovať, je úplne legitímna.

Mám však zato, že po troch vládach Roberta Fica a jeho budovania sociálneho státu, zvyšovania daní, znižovania konkurencieschopnosti a zvyšovania miery rozhodovania štátu za občana, by sme mali mať v ďalšom smerovaní jasno.

Slovensko potrebuje menej regulácií a väčšiu konkurencieschopnosť. Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš kedysi zrodili stredoeurópskeho tigra.

Úloha našej vlády je znovu zobudiť spiaceho tigra. Ale to sa neudeje ďalším zvyšovaním daní a rozdávaním balíčkov. Preto je zvyšovanie daní naša červená čiara.

S týmto sme išli do volieb, aj do koalície. Naši partneri tento postoj dlhodobo poznajú a držíme sa ho. Nerobíme nič, čo by sme dopredu nedali ľuďom alebo koaličným partnerom vedieť.

Stále hovoríme, že štát má fungovať hospodárne a efektívne. A ešte viac to platí v aktuálnej inflačnej dobe,” tvrdí Viskupič.

Zníženie daní už SaS navrhla

Viaceré krajiny EÚ pre boj so zdražovaním PHM zavádzajú zníženie spotrebných daní a DPH. Pre zníženie cien PHM to bolo dostačujúce a správy o zoštíhlení štátneho rozpočtu neprichádzajú.

Vyhovelo sa tak občanom bez toho, aby to narušilo hospodárenie štátu. S podobným nápadom prišla SaS už viackrát, no neúspešne. Naopak, daň z ruskej ropy, ktorú navrhuje minister financií, je podľa Viskupiča presným opakom úspešného riešenia:

„Asi nemusím opakovať, že v SaS sme za zníženie daní. Navrhli sme zníženie DPH na pohonné hmoty, je však potrebná individuálna výnimka z Európskej komisie.

Minister financií nebol ochotný o takúto výnimku žiadať. Preto sme navrhli zníženie spotrebnej dane z pohonných hmôt. Tu nepotrebujeme žiadny súhlas EÚ, potrebujeme jedine ochotu ministerstva financií.

Návrh sme prezentovali na koaličnej rade a OĽaNO ho ústami Igora Matoviča odmietlo. Nerozumiem tomu rozhodnutiu, väčšina krajín EÚ sa už touto cestou vydala.

Pohonné hmoty majú vysoké ceny všade v Európe. Oproti Slovensku však urobili potrebné kroky a uľavili tak svojim občanom. Buď znížili spotrebnú daň alebo v prípade Poľska DPH.

Keď sa vrátime do slovenskej reality tak pán minister financií prišiel s návrhom zavedenia dane z ruskej ropy. Je to nová dodatočná daň, ktorá by však v konečnom dôsledku ceny pre ľudí ešte zvýšila,” dodáva na záver Viskupič.

tv, foto: TASR/Jaroslav Novák  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…