Domov Ekonomika M. Viskupič: Pomoc pre rodiny je dôležitá, nesmieme však zabúdať aj na iných

M. Viskupič: Pomoc pre rodiny je dôležitá, nesmieme však zabúdať aj na iných

0
0

Minulý týždeň prebehla v parlamente aj v koalícii ostrá výmena názorov ohľadom návrhov ministra financií na protiinflačnú pomoc. Zvýšenie detských prídavkov, zvýšenie daňového bonusu na dieťa a voľnočasové poukazy, sú návrhy, ktorými plánuje minister financií pomôcť domácnostiam v boji proti rastúcim cenám. Tieto návrhy parlament po búrlivej rozprave schválil.

Strana SaS tieto návrhy odmietla podporiť z viacerých dôvodov. Predseda parlamentného finančného výboru a poslanec SaS Marián Viskupič tvrdí, že pomoc musí byť hlavne adresná:

„V strane SaS sme za pomoc v inflačnej dobe. Sme za adresnú pomoc a sme za pomoc pre všetkých, ktorí ju potrebujú. Sme za zmysluplnú pomoc, ktorú si vedia verejné financie dovoliť a ktorá nebude znamenať vyššie dane. Sme za pomoc, ktorá nezruinuje samosprávy.

Zároveň sme jedinou rozpočtovo zodpovednou stranou na Slovensku. Chceme viesť debatu o tom, koľko pomoc stojí, kde na ňu vziať a ako pritom nezruinovať verejné financie.

Aj pre nás je rodina dôležitá. Nijak nerozporujeme rozumnú výšku pomoci pre rodiny s deťmi. Nesmieme však zabúdať ani na iných,“ zdôvodňuje postoj strany Viskupič.

Treba pomáhať všetkým, ktorí pomoc potrebujú

Gro inflačnej pomoci navrhovanej ministrom Matovičom sú hlavne domácnosti s deťmi a pracujúci rodičia. Iné skupiny ľudí, ktoré do tejto kategórie nespadajú, sú však ignorované. Nastáva otázka, či podstata pomoci, ktorá je navrhovaná, je naozaj finančná pomoc v dobe inflácie, alebo či nejde čisto iba o rodinnú politiku.

Strana SaS a jej ministri aj poslanci sa po konštruktívnej kritike návrhov stali obeťami ostrých slov ministra financií. „Pán minister Matovič žije z konfliktu. V konflikte sa cíti ako ryba vo vode a aktuálne vytvorený konflikt je rodiny s deťmi verzus ostatní. Ale takto otázka vôbec nestojí.

Už teraz je spoločnosť veľmi zásadne a hlboko rozdelená a nemá žiadny význam stavať proti sebe rodiny a ľudí, ktorí nemajú deti. Dôležité je pomáhať všetkým, ktorí pomoc potrebujú. Všetkým tým, čo si nedokážu pomôcť sami. Toto je kľúčové,“ komentuje situáciu Viskupič.

Návrhy mali byť postavené na lepších základoch

Analytici a ekonómovia varujú, že navrhované zmeny ekonomike viac uškodia ako pomôžu a môžu viesť k ešte vyšším výdavkom. Strana SaS aj na základe analýz oznámila ich vlastné návrhy, ktoré však v rámci koalície nezískali podporu.

Súčasťou návrhov bolo napríklad zvýšenie životného minima a dávok, ktoré sú naňho naviazané. SaS tvrdí, že tento spôsob by riešil všetkých, ktorí tú pomoc potrebujú. Ďalej strana navrhuje aj zníženie DPH na pohonné hmoty.

Pomoc navrhovaná ministerstvom financií bude budúci rok štát stáť 1,3 miliardy eur navyše. Sú to prostriedky, ktoré sa aktuálne v rozpočte nenachádzajú. „Tu si treba povedať, že máme v podstate jeden výstrel. Financií je konečné množstvo, už suma 1,3 miliardy je veľmi veľká oproti tomu, čo si vieme dovoliť.

Za tieto peniaze by sme naozaj mali dokázať pomôcť všetkým, nie len rodinám. Na Slovensku máme asi 1,8 milióna hospodáriacich domácností. 37 % domácností má deti, čiže si treba uvedomiť, že zďaleka to nie sú všetky domácnosti.

Áno, v nich je samozrejme miera chudoby vyššia a asi 430 tisíc osôb je objektívne v pásme chudoby a potrebujú pomoc. Na druhej strane, 63 % domácností deti nemá, a v nich je 200 tisíc ľudí v rovnakom pásme chudoby.

Tiež potrebujú pomoc a nedostáva sa im. Aj im rastú životné náklady. Čomu sa vyhýbame a čo tu zaznieva oveľa menej, ale pritom je to rovnako zásadná debata, je to, odkiaľ na túto pomoc získať financie,“ zdôrazňuje Viskupič.

Zvyšovanie daní je pre SaS červenou čiarou

SaS sa vždy hlasne vyjadrovala proti zvyšovaniu daní a proti sa vyjadruje aj v kontexte aktuálneho diania. Na zvyšovanie daní si uplatnili právo veta, ktoré im vyplýva z koaličnej zmluvy. Rokovanie o dani na ruskú ropu pokračovalo po utorkovom hlasovaní o Matovičovom protiinflačnom balíčku v Národnej rade.

Postoj strany vysvetľuje aj poslanec Marián Viskupič: „Je veľmi ľahké populisticky rozdávať miliardy. Som rád, že koalícia rešpektovala naše veto ohľadne zvyšovania daní. Minister financií zabúda povedať aj B – ak sa zvýšia dane, do istej miery to ďalej zvýši aj infláciu.

Zvýšenie daní by masívne poškodilo slovenskú ekonomiku, znížilo by našu konkurencieschopnosť a spôsobilo by pokles investícií. Na toto by rovnako doplatila naša krajina a naši občania. Našou úlohou je postarať sa čo najlepšie o to, aby si ľudia dokázali svoj život zabezpečiť sami.

Keď si zoberieme štatistiky za posledných 10 rokov, tak rast daňového a odvodového zaťaženia na Slovensku bol najvyšší zo všetkých krajín Európskej únie a jeden z najvyšších v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Práve rast daňovo-odvodového zaťaženia najviac eroduje našu konkurencieschopnosť. Ďalšie zvýšenie daní by už bolo len klincom do rakvy,“ dodáva Viskupič na záver.

tv, foto: facebook/MV  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…