Domov Šport Marketingové divadlo stálo za to, prinieslo stovky miliónov

Marketingové divadlo stálo za to, prinieslo stovky miliónov

0
0

Dlhoočakávaný zápas neporazeného boxerského majstra Američana Floyda Mayweathera so šampiónom miešaných bojových umení (MMA) a tiež UFC (Ultimate Fighting Championships) Írom Connorom McGregorom skončil presne podľa všeobecných očakávaní.

V profesionálnej boxerskej kariére neporazený Američan si už užíval športový dôchodok, keď prišla výzva od McGregora na vzájomný súboj. Čistokrvný boxer proti zápasníkovi MMA.

Nie všetkým sa táto konfrontácia páčila, a niektorí odborníci tento zápas dokonca neuznávali. No fanúšikovia po celom svete sa na túto konfrontáciu tešili.

V hre boli stovky miliónov

Obrovský záujem oň znamenal prirodzene veľký balík peňazí, a to najmä z predaja televíznych práv. Kde inde sa mal tento marketingový športový súboj odohrávať ako v Las Vegas.

Lístky do T‑ mobile arény, ktorá poňala 20 tisíc divákov šli na dračku, a to napriek tomu, že najlacnejšie vstupenky stáli asi 500 dolárov. Za tie najdrahšie neváhali niektorí fanúšikovia zaplatiť aj 25 tisíc dolárov.

Odhaduje sa, že na čiernom trhu mohli stáť aj niekoľkonásobne viac. Odhaduje sa, že celkovo mali mať organizátori príjem viac ako pol miliardy Eur.

Z tohto balíka by malo na účte Mayweathera skončiť asi 180 miliónov dolárov (za samotný zápas i sponzorské zmluvy) a na účte McGregora asi 100 miliónov.

Stávkové kancelárie sa strachovali

Šou, ktorú predvádzali obaja borci týždne pred samotným súbojom, sľubovala veľké divadlo aj v samotný Deň D. Na svoje si prišli aj stávkové kancelárie.

Tie jednoznačne favorizovali amerického šampióna, ale s narastajúcim sebavedomím McGregora, mohli narastať aj obavy, že by prípadné víťazstvo Íra mohlo stáť stávkové kancelárie poriadne draho.

Kurzy na McGregora boli totiž dosť vysoké, no napriek tomu fanúšikovia borcovi MMA verili a vsádzali na neho.

Premyslená taktika Mayweathera

Ten sa v zápase držal, prvé kolá bol dokonca lepším a agresívnejším z boxujúcej dvojice, napriek tomu, že pravidlá i boxerské skúsenosti hrali proti nemu.

Boxovalo sa totiž podľa pravidiel boxu, čomu nebolo pre McGregora jednoduché sa prispôsobiť. To čo na začiatku vyzeralo ako prevaha Íra sa od polovice zápasu ukázalo ako premyslený ťah Američana.

„Môj plán bol počkať si na správny moment, chcel som, aby sa súper vyšťavil v prvých kolách a snažil som sa zachytiť čo najviac jeho úderov,“ povedal Mayweather po zápase.

V druhej polovici zápasu to už bol práve on, kto diktoval tempo a aj keď sa McGregor snažil zo všetkých síl vzdorovať, v 10. kole rozhodca ukončil zápas tzv. technických knokautom. McGregor sa totiž dostal pod paľbu tvrdých úderov, niekoľkokrát inkasoval do hlavy a vyzeral značne dezorientovaný.

Po tom, čo mal zvesené ruky a prakticky sa súperovým úderom vôbec nebránil, rozhodca s cieľom ochrániť jeho zdravie zápas ukončil. Aj keď sa to Írovi nepáčilo, v danom rozpoložení už nemal nárok na úspech.

Rekord a zaslúžený dôchodok

Po zápase si však obaja kohúti zložili komplimenty. „Už nie je taký rýchly a ani silný. Ale je skúsený a bol trpezlivý. Počkal si na svoju príležitosť a využil ju,“ povedal na margo zápasu McGregor.

Mayweather priznal, že McGregor nebol jednoduchým súperom a vzdoroval mu viac ako sám čakal. Zároveň dodal, že nič nepodcenil, lebo v stávke bola nielen jeho pokračujúca neporazenosť, ale aj česť boxerského odvetvia.

Mayweather si pripísal na svoje konto 50. vyhratý zápas kariéry, pričom chuť prehry neokúsil ani raz a vytvoril tak historický rekord. Teraz si už môže skutočne užívať zaslúžený dôchodok.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…