Domov Zahraničie Na Blízkom východe to vrie, niekto útočí na ropné tankery

Na Blízkom východe to vrie, niekto útočí na ropné tankery

0
0

Minulý týždeň vo štvrtok došlo v Ománskom zálive k incidentu, ktorý opäť rozvíril vzťahy v medzinárodnom prostredí. Po tom, čo minulý mesiac niekto zaútočil na štyri tankery, tentokrát Spojených arabských emirátov neďaleko ich pobrežia, si to tentoraz odniesli ďalšie dva.

K napadnutiu dvoch ropných tankerov došlo v Ománskom zálive neďaleko strategicky významného Humuzského prielivu, ktorý ho spája s Perzským zálivom. Cez tento prieliv prechádza tretina po mori prepravovanej ropy, čo je asi pätina celosvetovej spotreby tejto suroviny.

Po mohutných výbuchoch zachvátili japonský tanker Kokuka Courageous, plaviaci sa pod vlajkou Panamy, a nórsky tanker Front Altair, plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov, plamene a 44 členov posádky z oboch tankerov muselo byť okamžite evakuovaných.

Pri incidente zasahovali iránski záchranári a všetko sa našťastie obišlo bez obetí.

Spor USA a Iránu

Je všeobecne známe, že Spojené štáty americké minulý rok odstúpili od Iránskej jadrovej dohody s odôvodnením, že Irán ju porušuje.

Následne uvalili na krajinu viaceré sankcie, medzi nimi aj na export iránskej ropy. Tie majú za následok pokles iránskeho HDP i nárast inflácie.

USA vyslali do oblasti ešte v máji tohto roka bombardéry B-52, teraz poslali torpédoborec USS Bainbridge.

Diplomatická prestrelka

Incident, ktorý sa odohral v zálive medzi Iránom a Saudskou Arábiou, môže mať ďalekosiahle následky. Nárast cien ropy je pritom len zanedbateľným vedľajším dôsledkom.

Útoky totiž vyvolali v medzinárodnom prostredí diplomatickú prestrelku, ktorú by mohla prípadne nasledovať aj vojenská agresia. Proti sebe sa opäť postavili dve najsilnejšie krajiny sveta USA a Rusko.

Zvyšok sveta sa pridáva k jednej či druhej strane, prípadne čaká na objektívne prešetrenie celého prípadu.

Tento záber má ukazovať umiestnenie nevybuchnutej míny na trupe lode.

USA vs. Rusko

Spojené štáty americké obvinili zo všetkých útokov Irán, ktorý takéto tvrdenia popiera. Oznámili to s odvolaním sa na spravodajské informácie a tiež podotkli, že Irán je jednou z mála krajín v tejto oblasti, ktorá má na takýto útok kapacity.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol, že „tieto nevyprovokované útoky predstavujú jasné ohrozenie pre medzinárodný mier a bezpečnosť, je to jasný útok na slobodnú moreplavbu“.

Americký prezident Donald Trump dokonca označil Irán za „krajinu terorizmu“. Rusko v odpovedi na vyjadrenia USA obvinilo túto zámorskú krajinu z umelého vyvolávania napätia na Blízkom východe, keďže podľa nich obvinili Irán bez akýchkoľvek dôkazov.

Rusko tiež poďakovalo iránskym záchranárom za pomoc pri zachraňovaní ruských námorníkov, ktorí boli posádkou jedného z tankerov.

Na to Spojené štáty uverejnili čiernobiely videozáznam, na ktorom majú byť zachytení Iránci pri tom, ako z jedného z ropných tankerov odstraňujú nevybuchnutú nálož.

Vyzývajú na zdržanlivosť

Už v piatok sa k USA pridala aj Veľká Británia. Minister zahraničných vecí Jeremy Hunt oznámil, že na základe nezávislého vyšetrovania britskej vlády je zrejmé, že za udalosťami v Ománskom zálive stojí takmer určite Irán.

„Tieto posledné útoky stavajú na už existujúcom vzorci deštrukčného chovania Teheránu, pričom predstavujú vážne nebezpečenstvo pre stabilitu regiónu,“ povedal Hunt a zároveň vyzval Irán, aby sa zdržal ďalšej destabilizácie regiónu.

Neskôr sa k obvineniam pridala aj Saudská Arábia, ktorá spoločne so Spojenými arabskými emirátmi vyzvala svet k zaisteniu bezpečnosti na trase Perzským zálivom.

Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov vyzval na medzinárodné vyšetrovanie incidentu a vyvarovania sa unáhlených záverov. Generálny tajomník OSN António Guterres zas vyzval na nezávislé vyšetrovanie, ktoré by mohla viesť napríklad Bezpečnostná rada OSN.

K zdržanlivosti vyzval aj predseda Ligy arabských štátov Ahmed Abúl Ghaít. Irán by mal podľa neho zvrátiť terajší kurz, ktorý smeruje ku konfrontácii, „pri ktorej, ak by nastala, by nikto nebol v bezpečí“.

Útok na pozadí návštevy japonského premiéra

K útoku došlo v čase, keď bol na svojej prvej návšteve Teheránu japonský premiér Šinzo Abe. Tá bola zameraná na zmiernenie napätie medzi USA a Iránom.

Japonsko v čase, keď sa Abeho návšteva končila, informovalo, že náklad lodí mal nejako súvisieť s Japonskom. Bližšie informácie však neuviedli.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…