Domov Komentáre NAĎ: Príkladná spolupráca mesta a štátu

NAĎ: Príkladná spolupráca mesta a štátu

0
0

Počas posledného víkendu som sa po roku vrátil do mesta Poltár – a vrátil som sa tam rád. S máloktorým mestom máme ako ministerstvo takú dobrú spoluprácu ako s Poltárom.

Pred rokom som pri návšteve Poltáru ocenil tri projekty, ktoré sa mestu s podporou dotačného programu ministerstva obrany podarilo realizovať: esejovú a powerpointovú súťaž, obnovu pamätníku padlých z prvej a druhej svetovej vojny a tiež projekt divadelnej hry s historicko-vojenskou tematkou, Pani plukovníková.

Tento rok naša spolupráca opäť pokračuje vo veľkom. V sobotu sme tam verejnosti predstavili mohylu padlého hrdinu, Ladislava Žiláka, majora in memoriam.

Rodáka mesta Poltár a palubného rádiotelegrafistu, ktorý slúžil v britskom kráľovskom letectve v rokoch 1942-1944 v mene slobodnej Európy.

Ladislav Žilák tragicky zahynul počas operačného letu dňa 29. 6. 1944 v britskom Corn­walle.

Ladislav Žilák bol jedným z desiatok slovenských chlapcov a mužov, ktorí sa počas vojny pridali k západnému odboju a slúžili v britskom kráľovskom letectve – bol jedným z mnohých, ktorí písali túto legendárnu vojenskú kapitolu slovenských a československých dejín.

O tejto kapitole sa počas štyroch desaťročí komunizmu nemohlo písať, po roku 1989 sa to zmenilo, ale stále je čo dobiehať.

Myslím, že takéto mohyly a pamätníky dlhujeme padlým hrdinom, ale dlhujeme ich najmä nám samým a našej generácii, generácii našich mladých.

Pripomínajú nám, že sloboda a demokracia nie je niečo, „čo sa nám stalo”, „čo sa nám prihodilo”, ale niečo o čo musí každá generácia bojovať, tak ako to vidíme u našich priateľov na Ukrajine.

Ďakujem mestu Poltár a jeho primátorke, pani Brisudovej za túto iniciatívu a prajem si, aby týchto iniciatív len a len pribúdalo.

Jaroslav Naď, minister obranyNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…