Domov Ekonomika Nezamestnanosť rastie, a bude ešte viac

Nezamestnanosť rastie, a bude ešte viac

0
0

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v apríli tohto roka stúpla o 1,38 percentuálneho bodu na 6,57 %. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci vyššia o 1,67 percentuálneho bodu. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Úrady práce evidovali na konci štvrtého mesiaca tohto roka 180 756 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s marcom ide o nárast o 37 763 ľudí.

Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v apríli stúpol o 45 966 osôb. O prácu prišli ľudia nielen v službách a obchode, ale aj v priemysle a nezamestnaných pribudlo naprieč regiónmi.

„Dopad vidieť v oblastiach silne zasiahnutých reštrikciami a slabším dopytom pre pandémiu a tiež často v takých pracovných pozíciách, pri ktorých práca z domu nie je možná,“ upozornila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Nezamestnanosť na úrovni 6,6 % bola naposledy v lete 2017.

Nezamestnanosť sa bude zhoršovať

Májové a júnové čísla z trhu práce na Slovensku budú zrejme ešte o dosť horšie ako aprílové a budeme svedkami rastúcej miery nezamestnanosti. Uviedla to analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„K nárastu nezamestnanosti bude dochádzať v priemysle aj v sektore služieb. Očakávame, že nárast nezamestnanosti sa bude sústreďovať predovšetkým do druhého kvartálu a v treťom kvartáli by sa mala situácia začať upokojovať,“ tvrdí.

Ak sa podľa nej pandémiu podarí dostať pod kontrolu a nepríde jej druhá vlna, tak v druhom polroku by sa naša ekonomika mohla opäť prehupnúť do zelených čísiel a aj situácia na trhu práce by sa mohla začať zlepšovať.

„K znižovaniu nezamestnanosti však bude dochádzať pomalšie, nakoľko trh práce zvykne reagovať na ekonomický vývoj s určitým časovým oneskorením,“ dodala analytička Poštovej banky.

Na predkrízovú úroveň až o 4 – 5 rokov

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák očakáva, že miera nezamestnanosti na Slovensku by mohla kulminovať v septembri, po evidencii čerstvých absolventov stredných škôl.

„Podľa našich odhadov na úrovni okolo 9 až 10 percent,“ uviedol k očakávanému stropu miery nezamestnanosti. Následne by sa pod vplyvom zotavujúceho sa ekonomického rastu mohla nezamestnanosť začať veľmi pozvoľna znižovať.

„Recesia však zvyčajne zvyšuje i tlak na optimalizáciu a zefektívňovanie produkcie a vedie k zvýšeniu podielu rastu produktivity práce na ekonomickom raste,“ tvrdí analytik.

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa preto podľa Koršňáka na úroveň z konca minulého roka, keď bola pod piatimi percentami, pravdepodobne nedostane skôr ako o 4 až 5 rokov.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…