Domov Slovensko Nitky pri situácii v OČTK vedú k Matovičovi

Nitky pri situácii v OČTK vedú k Matovičovi

0
0

Problémom pri pochybnostiach plynúcich zo správy Slovenskej informačnej služby (SIS) je, že sa vôbec niečo také ako manipulácia vyšetrovania káuz skupinou v rámci orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) môže diať. Sú tu aj informácie, že všetky nitky vedú k lídrovi OĽANO Igorovi Matovičovi. Vyhlásil to nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Erik Tomáš (HLAS-SD) v relácii RTVS Sobotné dialógy.

Koaličný poslanec György Gyimesi (OĽANO) deklaroval, že všetky pochybnosti sa vyšetrujú a koná aj inšpekcia ministerstva vnútra. Problémom by podľa neho bolo, keby orgány nekonali.

„Gyimesi síce hovorí, že sa vyšetruje, ale nehovorí aj to B. Problém je to, že sa to vôbec možno deje a je tu takáto skupina. Keď sa toto preukáže, je to šialené. Dokonca máme informácie, že všetky nitky vedú k šéfovi vášho hnutia Igorovi Matovičovi,“ vyhlásil Tomáš s tým, že ak sa to potvrdí, mala by padnúť celá vláda. 

Len na objednávku vlády

V súvislosti s podozreniami plynúcimi zo správy SIS dodal, že sú len dve možnosti – buď je správa pravdivá a takáto skupina tu pôsobí, alebo ide o vojnu medzi tajnou službou, Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) a prokuratúrou. Obe možnosti považuje za zlé a hovorí o rozpade právneho štátu.

Gyimesi spochybnil tvrdenia, že by koalícia stála za manipuláciou vyšetrovaní. „Tu sa nestalo, že prišlo komando 20 vyšetrovateľov, ktorí krágľujú opozíciu. Sú to tí istí vyšetrovatelia, ktorí tam boli celý čas,“ povedal.

Tomáš sa ohradil voči náznakom, že za súčasnú situáciu v silových zložkách je zodpovedná bývalá vláda. „Táto skupina mohla vzniknúť len na objednávku tejto vlády,“ myslí si.

Fico chcel stretnutie s von der Leyenovou

Predseda strany SMER-SD Robert Fico v súvislosti s podozreniami z ovplyvňovania trestných konaní uviedol, že Slovensko je príkladom útoku na základy právneho štátu. Práve preto žiadal stretnutie s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou.

„Je tu veľa ľudí, ktorí sú obvinení bez dôkazov, mnohí sedia vo väzbe bez akýchkoľvek dôvodov. Je to jasná kriminalizácia opozície, je to hrubé zneužívanie trestného práva na politické ciele, pretože súčasná vláda už nič iné nevie slovenskej verejnosti ponúknuť,“ povedal Fico.

EÚ podľa neho citlivo vníma porušovanie ľudských práv v nečlenských štátoch únie. O to viac sa musí o to zaujímať aj v krajinách, ktoré jej členmi sú. 

ano, TASR, foto: TASR/Dano VeselskýNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 3/2022: Obranná zmluva s USA rozhádala Slovensko

K mnohým sporným otázkam, na ktorých sa štiepi slovenská spoločnosť, pribudla na prelome r…