Domov Zahraničie Nová Európska komisia má vyvážené zastúpenie žien a mužov

Nová Európska komisia má vyvážené zastúpenie žien a mužov

0
0

Minulý týždeň nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predstavila svoj tím na ďalšie funkčné obdobie. Slovensko bude mať svoje zastúpenie v osobe Maroša Šefčoviča.

Po tom, ako bola zvolená nová predsedníčka Európskej komisie, sa posledné týždne jednotlivé členské štáty EÚ snažili o to, aby jej kandidáti obsadili čo možno najlukratívnejšie pozície v rámci novej Komisie.

Medzi najvplyvnejšie patria oblasti venujúce sa poľnohospodárstvu, energetike, rozpočtu, či doprave.

Nateraz členské štáty už schválili navrhnutý zoznam mien, no navrhnutí eurokomisári musia ešte prejsť takzvaným híringom, teda verejným vypočutím pred výbormi europarlamentu a nakoniec ich ešte ako celok musia aj europoslanci pred ich nástupom 1. novembra tohto roka schváliť.

Európska komisia

Európska komisia je nadnárodnou inštitúciou Európskej únie, ktorá je počas svojho výkonu nezávislá na členských štátoch EÚ a jej komisári presadzujú  záujmy celej Európskej únie.

Svoje sídlo má v Bruseli, prislúcha jej tiež legislatívna právomoc, spravuje rozpočet a reprezentuje EÚ smerom navonok, môže dojednávať aj zmluvy a udržuje diplomatické styky.

Eurokomisári zasadajú každý týždeň, pričom každý členský štát má jedného komisára. Predseda Európskej komisie je volený europarlamentom.

Európska komisia bude mať o jedného člena menej

Európska komisia v porovnaní s minulým funkčným obdobím bude mať o jedného eurokomisára menej.

A to vzhľadom na to, že Veľká Británia už prostredníctvom listu informovala, že nemá záujem o nomináciu na post eurokomisára, keďže do konca októbra majú v pláne vystúpiť z Európskej únie.

Teda Európska komisia tak bude mať namiesto 28, len 27 komisárov. Celkovo bude v komisii zastúpených 13 žien a 14 mužov.

Ursula von der Leyenová predstavila svoju Komisiu.

Nové rozdelenie oblastí v Eurokomisii

Jednotliví eurokomisári budú zodpovedať za rôzne rezorty:

silnejšia Európa vo svete; hodnoty a spravodlivosť; ochrana európskeho spôsobu života; medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad; demokracia a demografia; rozpočet a administratíva; spravodlivosť a právny štát; inovácie a mládež; zdravotníctvo; energetika; medzinárodné partnerstvá; vnútorný trh; susedská politika a rozširovanie; medzinárodný obchod; hospodárstvo a finančné záležitosti; životné prostredie a oceány; zamestnanosť; rovnoprávnosť; poľnohospodárstvo; kohézia a reformy; doprava; krízový manažment; vnútorné záležitosti; digitalizácia; zahraničná politika; hospodárstvo pre ľudí a mnohé ďalšie oblasti.

Najviac diskutovaným je komisár na ochranu európskeho životného štýlu

Nadchádzajúca predsedníčka Európskej komisie sa po predstavení nových eurokomisárov a ich portfólií dostala pod tlak, aby názov jedného z nich zmenila.

Práve grécka eurokomisárka, ktorá bude zodpovedná za migráciu bude zastávať post s názvom „na ochranu európskeho spôsobu života“. To sa nepáčilo viacerým vysokým predstaviteľom EÚ ako aj mnohým politikom v členských krajinách.

Naznačili, že podobnú rétoriku používajú krajne pravicové skupiny, a teda predsedníčka komisie, ktorá je zodpovedná za názvy komisií, by mala zvážiť zmenu názvu.

Nová predsedníčka sa však bráni, že úlohou eurokomisárky bude nielen migrácia ale aj vzdelávanie, integrácia a cezhraničná bezpečnosť, teda hodnoty Európskej únie, preto tento názov považuje za správny.

Slovensko bude dohliadať na medzirezortné vzťahy

Slovenskú republiku bude počas ďalšieho funkčného obdobia Komisie reprezentovať Maroš Šefčovič, okrem toho že sa stal podpredsedom Komisie bude viesť rezort, ktorý už raz mal v minulosti možnosť viesť.

Slovensku sa nepodarilo obhájiť významný post, kedy Šefčovič zodpovedal za energetiku, ale získal menej lukratívny v oblasti vnútorných vzťahov medzi jednotlivými európskymi inštitúciami.

Kontroverzné mená v komisii

Momentálne nominovaný eurokomisár Laszlo Trocsanyi, ktorý by mal zastávať oblasť susedskej politiky a rozširovanie, sa môže počas híringu ukázať ako kontroverzný.

Najmä kvôli tomu, že tento bývalý maďarský minister spravodlivosti je zo strany kritikov obviňovaný z oslabenia právneho štátu počas vlády maďarského premiéra Viktora Orbána.

Krajiny V4 sú spokojné

Všetky štyri krajiny strednej Európy prostredníctvom svojich premiérov vyjadrili spokojnosť s navrhnutými portfóliami pre svojich nominantov.

Slovenský zástupca Maroš Šefčovič, okrem toho, že bude podpredsedom komisie, má na starosti aj portfólio pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad, česká Věra Jourová sa bude starať o portfólio hodnôt a spravodlivosti, maďarský László Trócsányi bude mať na starosti portfólio susedskej politiky a rozširovania a poľský Janusz Wojciechowski bude viesť portfólio poľnohospodárstva.

Naopak viaceré krajiny, okrem Poľska, prostredníctvom opozičných lídrov vyjadrili nespokojnosť s navrhnutými oblasťami, ktoré budú mať krajiny vo svojom portfóliu a považujú to za zlyhanie svojich predstaviteľov, že sa im nepodarilo získať silnejšie oblasti.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…