Domov Slovensko Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

Odsúdený Andruskó: Vražda Kuciaka bola na pokyn Kočnera

0
0

Právoplatne odsúdený Zoltán Andruskó, ktorý koncom roka uzavrel so Špecializovaným trestným súdom dohodu o vine a treste, vypovedal, že vražda novinára bola vykonaná na pokyn obvineného Mariana Kočnera. Andruskó sa priznal, že práve on vraždu sprostredkoval. Podstatná bola aj výpoveď bývalého príslušníka SIS Petra Tótha.

Počas druhého dňa hlavného pojednávania v Pezinku v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vypovedal práve Zoltán Andruskó, ktorý je v tomto prípade zatiaľ ako jediný právoplatne odsúdený.

V jeho výpovedi odzneli informácie, ktoré majú z objednávky vraždy a jej plánovania usvedčovať Mariana Kočnera a taktiež Alenu Zsuzsovú.

Andruskó nemá dôvod klamať

Andruskó vypovedal v kukle.

Právny zástupca rodiny Kuciakovcov Daniel Lipšic je presvedčený o tom, že Andruskó vypovedal riadne a pravdivo. Potvrdzuje to aj fakt, že Andruskó poznal  fotografie, ktoré pochádzali zo sledovania Jána Kuciaka.

Sledovanie mal zabezpečiť práve ďalší svedok Peter Tóth. Fotografiu mala Andruskóovi ukazovať pred vraždou Alena Zsuzsová.

„Je to veľmi dôležitý nepriamy dôkaz, ktorý spája objednávku vraždy Jána Kuciaka s M. Kočnerom,“ povedal Lipšic a dodal, že odsúdený nemal dôvod nikoho z obžalovaných inkriminovať, pretože si spojil, že za vraždou skutočne stojí M. Kočner.

Zástancom rovnakej myšlienky je i splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. Ten hovorí, že Andruskó už nemá dôvod klamať, keďže je v prípade právoplatne odsúdený.

Vysoké šarže

„Sprostredkoval som medzi Alenou Zs. a Miroslavom M. a Tomášom Sz. na pokyn Mariana K. vraždu pána Kuciaka,“ vypovedal Andruskó.

Odsúdený ďalej vo svojej výpovedi povedal, že k ničomu takému ako vražde novinára by nedošlo, keby Kočner nemal konexie na politikov – Glváča, Kaliňáka, Počiatka, Gašpara a na Roberta Fica.

Kočner mal informácie z prvej ruky a ak by niečo nevyšlo, vedel, že ho menovaní podržia. S obžalovanou Zsuzsovou sa mal Andruskó dohodnúť, že meno Kočner nebude vrahom Marčekovi a Szabóovi spomínať.

Tóth ukázal prstom

Peter Tóth uviedol, že nemá pochybnosti o tom, že práve M. Kočner a A. Zsuzsová pripravili vraždu novinára Jána Kuciaka. Pred súdom opisoval celý jeho vzťah s Kočnerom a takisto všetko, čo preňho robil.

Odovzdať mu mal na sledovanie zoznam 28 novinárov, medzi ktorými bol aj Ján Kuciak. Tóthovi mal dokonca povedať, že by bolo dobré novinárov vystrašiť, ideálne vraždou jedného z nich.

Financie na sledovanie novinárov mal poskytovať aj Norbert Bödör. Ten sa mal Tóthovi priznať. Tóth aj Andruskó sa zhodli pri označovaní fotografií. Tóth sám potvrdil, že fotografie, ktoré A. Zsuzsová ukazovala Andruskóovi pochádzajú zo sledovania novinára.

Motáky

Tóth počas výpovede povedal, že obžalovaný M. Kočner sa mal pokúšať dostať z väzby za pomoci špeciálneho prokurátora Dušana Kováčik a sudcu Ústavného súdu SR Mojmíra Mamojku.

Všetko prostredníctvom tzv. motákov, v ktorých odkazoval na Róberta Fica, aby situáciu riešil.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…