Domov Slovensko Oslávili sme „narodeniny“ Európskej únie. Slováci členstvo v EÚ podporujú

Oslávili sme „narodeniny“ Európskej únie. Slováci členstvo v EÚ podporujú

0
0

Minulú stredu oslavovala Európska únia svoje symbolické narodeniny. K oslavám sa pridalo aj Slovensko. Bohatý program bol pre ľudí pripravený na bratislavskom Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí.

Deň Európy sa oslavuje už od 80-tych rokov vždy 9. mája. Podujatia na pripomenutie si dôležitého míľnika pre Európu si počas celého týždňa pripomínali všetky štáty Európskej únie.

Bohatý program v Bratislave

V Bratislave boli hlavnými organizátormi Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Informačná kancelária Európskeho parlamentu v SR.

Návštevníci podujatia sa mohli pristaviť pri rôznych prezentačných stánkoch európskych veľvyslanectiev, kultúrnych centier, európskych sietí, ako aj v stánku Zastúpenia Európskej komisie a Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu.

Ich cieľom bolo priblížiť život EÚ a jej členských krajín i to, čo všetko táto inštitúcia svojim občanom ponúka. Svoje vedomosti si mohli návštevníci preskúšať v rôznych vedomostných súťažiach, kvízoch ale aj v iných kreatívnych aktivitách, ktoré mali rozšíriť obzory o EÚ.

Deň Európy – 9. máj

Deň Európy oslavujeme od roku 1985, kedy o tom rozhodli čelní predstavitelia vlád členských štátov na milánskom samite. Práve 9. mája 1950 predniesol francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman návrh novej podoby politickej spolupráce v Európe, ktorej hlavným cieľom bolo zabránenie konfliktom medzi európskymi národmi.

Spolupráca mala byť založená na vytvorení inštitúcie, ktorá by kontrolovala a regulovala trh s uhlím a oceľou. Táto spolupráca sa postupne rozvinula až do dnešnej podoby Európskej únie. Schumanova deklarácia je preto považovaná za zrodenie EÚ.

Aj Rada Európy má Deň Európy

V skutočnosti sa Deň Európy oslavuje aj 5. mája. Je to deň, kedy v roku 1949 podpísaná tzv. Londýnska zmluva, na základe ktorej vznikla Rada Európy. O pripomínaní si tohto dňa ako Dňa Európy rozhodol v roku 1964 Výbor ministrov Rady Európy.

Rada Európy je na rozdiel od EÚ voľnejším zoskupením európskych štátov a predstavuje platformu pre diskusie o rôznych aktuálnych témach najmä v oblasti ľudských práv a slobôd ale aj sociálnych veciach a v kultúre.

Pôvodne mala byť základom pre európsku integráciu, v 50-tych rokoch sa však hnacím motorom integrácie na starom kontinente stali Európske spoločenstvá (dnešná EÚ).

¾ Slovákov s členstvom súhlasia

Pri príležitosti Dňa Európy urobila prieskumná agentúra Focus prieskum, či Slováci súhlasia s členstvom Slovenska v Európskej únii. Z neho vyplynulo, že až ¾ našich občanov s členstvom v únii súhlasia. Opačný názor zastáva asi 22 % občanov Slovenska.

Podpora členstva v únii v posledných dvoch rokoch opäť mierne rastie. Zatiaľ čo po vstupe Slovenska do EÚ v roku 2004 počet občanov, ktorí s členstvom súhlasili narástol až na hranicu 87,5 % v roku 2009, odvtedy aj najmä vplyvom kríz, ktorými si Európa prešla v posledných rokoch (hospodárska, migračná), toto percento klesalo až do roku 2016.

Najviac odporcov medzi Kotlebovcami

Z prieskumu ďalej vyplýva, že najväčšiu podporu má EÚ medzi voličmi SaS a OĽaNO (95 % resp. 90 %). S členstvom v EÚ v nadpriemernej miere súhlasia aj študenti a mladí ľudia vo veku 18-34 rokov (viac ako 80 %).

Najmenej tých, ktorí s naším členstvom v európskom spoločenstve súhlasia sa nachádza medzi voličmi Mariana Kotlebu (50 %), dôchodcami (okolo 30 %) a obyvateľmi Banskobystrického kraja (29 %).

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…