Domov Slovensko Ozbrojené sily SR sa tešia rastúcej dôvere verejnosti

Ozbrojené sily SR sa tešia rastúcej dôvere verejnosti

0
0

Ozbrojené sily SR majú aktuálne najvyššiu dôveru verejnosti za uplynulé roky. V súčasnosti im dôveruje viac ako 77 percent obyvateľov SR vo veku od 18 rokov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý pre MO SR realizovala agentúra FOCUS s.r.o. od 14. do 24. októbra 2021 na vzorke 1220 respondentov formou osobných rozhovorov.

V roku 2019 dôverovalo ozbrojeným silám 71,5 percent dospelej populácie Slovenska, v roku 2020 dosahovala dôvera ozbrojeným silám úroveň necelých 73 %. percent.

Medziročne ide o nárast o 4,5 percentuálnych bodov. Ide o preukázateľne stabilný rast dôvery verejnosti našim ozbrojeným silám.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: NAĎ: Vojenský čin roka 2020

„Tieto údaje odzrkadľujú skvelú prácu našich profesionálnych vojačiek a vojakov – ich úprimnú a oduševnenú službu vlasti a jej občanom. V očiach verejnosti obstáli aj v náročnej skúške, akou je nasadenie do boja proti pandémii.

Aj vtedy jasne potvrdili, že sú tu pre občanov pripravení 24-hodín denne a 7 dní v týždni. Som veľmi rád, že to verejnosť vníma,“ vyzdvihol minister obrany SR Jaroslav Naď. Rastúcu dôveru ocenil aj náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko.

„Som rád, že naše úsilie sa prejavilo do pozitívnych čísel. Vojaci prestali byť tou – verejnosti neznámou entitou skrytou za múrmi kasární.

Pevne verím, že priazeň verejnosti si zachováme a zároveň, že naši občania uvidia vojačky a vojakov vždy tam, kde je ich treba najviac,“ povedal.

OS SR potrebujeme

Okrem dôvery prieskum ukázal aj to, ako verejnosť vníma OS SR. Až 88,7 percent opýtaných v októbrovom prieskume verejnej mienky deklarovalo, že Ozbrojené sily SR sú potrebné pre Slovensko, tri štvrtiny respondentov súhlasí s tým, že OS SR garantujú bezpečnosť a obranu štátu a rovnaký podiel opýtaných súhlasil s tvrdením, že príslušníci OS SR sú dobre vycvičení.

Na druhej strane však iba niečo viac ako polovica opýtaných si myslí, že OS SR majú kvalitnú bojovú techniku. Obranyschopnosť Slovenska považuje za dôležitú až 91,6 percent respondentov prieskumu, pričom najviac opýtaných vidí záruku vonkajšej bezpečnosti SR v dobrých vzťahoch so susednými štátmi, ale taktiež naše členstvo v EÚ a NATO.

Najväčšie hrozby

Medzi najväčšie bezpečnostné hrozby pre Slovensko zaradili respondenti prieskumu verejnej mienky organizovaný zločin, imigračnú vlnu v Európe, medzinárodný terorizmus, korupciu vo verejných a štátnych inštitúciách, závislosť štátu na dovoze zdrojov energie a potravín, ako aj šírenie nákazlivých chorôb.

red, mo, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ďalší IDEB úspešne za nami

Bratislava minulý týždeň uvítala už 9. ročník medzinárodného obranného veľtrhu IDEB 2022. …