Domov Slovensko Pellegrini definitívne odchádza: Zanechávam Smer otcovi zakladateľovi

Pellegrini definitívne odchádza: Zanechávam Smer otcovi zakladateľovi

0
0

Jedna éra končí, druhá začína… Takto jednoducho okomentoval v statuse na sociálnej sieti Peter Pellegrini svoj odchod zo strany SMER-SD, v ktorej strávil celú svoju doterajšiu politickú kariéru. Minulú stredu definitívne oznámil to, o čom si už nejakú dobu aj vrabce cvrlikali. Kedysi najsilnejšiu stranu Slovenska opúšťa, aby si založil svoj vlastný politický subjekt.

O spore medzi Robertom Ficom, ako predsedom Smeru-SD, a jeho podpredsedom Petrom Pellegrinim sa v posledných týždňoch popísalo viac než dosť.

Pellegrini sa už otvorene začal vyjadrovať, že je pripravený zabojovať o post predsedu strany a Fica dokonca pred médiami vyzval na odchod z čela strany. Dnes je jasné, že takémuto súboju je už koniec.

Dva svety, ktoré sa nemôžu spojiť

Vnútrostranícka bitka dvoch kohútov sa totiž už čoskoro presunie do sféry medzistranníckeho boja. Peter Pellegrini totiž minulú stredu oznámil, že zo strany Smer-SD definitívne odchádza.

„Zanechávam značku a politickú stranu Smer sociálna demokracia jej otcovi zakladateľovi. Vzdávam sa funkcie podpredsedu strany a nevidím svoju ďalšiu politickú budúcnosť ako významný predstaviteľ strany Smer-SD.

Sú to dva svety, ktoré sa nemôžu spojiť a ťažko môžu fungovať za jedným stolom. Odchádzam z pocitom pokoja a vyrovnanosti,“ povedal na tlačovej konferencii, ktorú zvolal symbolicky do svojho rodného mesta, do Banskej Bystrice, kde s politikou v strane Smer-SD aj začínal.

Zároveň povedal, že toto svoje rozhodnutie už oznámil aj predsedovi Ficovi, a to listom.

Fico to chcel zvrátiť

Ešte skoro ráno však prišli médiá s informáciou, že Robert Fico predsa len ponúkol predsednícky post v strane svojmu rivalovi. „Fico však po emisároch poslal ponuku, že mu uvoľní post predsedu strany pod podmienkou, ak zachová doterajší tandem Pellegrini-Fico.

Ten by však mal mať inú podobu, než akú sme poznali doteraz. Fico by si rád ponechal v Smere určitý vplyv, a síce ako predseda nadácie Alexandra Dubčeka.

Išlo by o podobný model, ako je Nadácia Fridricha Eberta, ktorá je spojená s nemeckou SPD. A do čoho by chcel hovoriť? Podľa našich informácií do politickej orientácie Smeru, podieľať sa na kontrole straníckych financií a mať právo veta pri volebných kandidátkach.

Návrhy kandidátov by mal pritom plne v kompetencii Peter Pellegrini,“ napísal portál pluska.sk. Pellegrini na svojej tlačovej konferencii potvrdil, že takúto ponuku skutočne dostal.

Ako sa však vyjadril, išlo o ponuku na poslednú chvíľu, ktorá navyše nebola oficiálna a podmienky, o ktorých písali média, neboli akceptovateľné.

Fica mrzí, že Pellergini ponuku neprijal

Samotný Robert Fico sa k odchodu svojho podpredsedu vyjadril len cez sociálnu sieť. „Držím palce Petrovi Pellegrinimu v jeho ďalšej politickej ceste. Mrzí ma, že ponuku stať sa predsedom strany SMER-SD neprijal.

Je mi úprimne ľúto, že po 20-tich rokoch v strane SMER-SD odmietol túto ponuku najmä po tom, čo ho strana SMERSD nominovala na post štátneho tajomníka, ministra, predsedu parlamentu, podpredsedu vlády a napokon premiéra.

SMER-SD pokračuje svojou ľavicovou cestou a naďalej bude razantne chrániť sociálny štát. Toto sa nezmení ani po odchode Petra Pellegriniho,“ napísal Robert Fico na facebooku.

Čo ďalej a s kým?

Pri odchode Petra Pellegriniho zo Smeru sa prirodzene natíska otázka, aká bude ďalšia budúcnosť tohto politika. Ako oznámil, neplánuje sa pridať k žiadnemu už existujúcemu politickému subjektu. Je podľa neho najlepšou voľbou založiť celkom novú stranu, ktorá bude zodpovednou zmenou.

„V najbližších týždňoch chcem pred vás predstúpiť a ponúknuť vám moje videnie toho, ako by sociálna demokracia na Slovensku mala vyzerať,“ povedal Pellegrini vo svojom videu na sociálnej sieti, pričom sa vyjadril, že sa teší, že sa s mnohými terajšími i bývalými kolegami stretne aj pri kreovaní novej strany.

Svoju podporu mu už vyjadrili smerácki poslanci Richard Raši, Peter Žiga, či Matúš Šuta Eštok. Podobne sa to očakáva od Denisy Sakovej, či Ľubice Laššákovej, ale aj ďalších poslancov strany.

Zdá sa teda, že po 20 rokoch výnimočnej stability Smeru prichádza k rozpadu jednej z najvplyvnejších strán na Slovensku po roku 2000.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…