Domov Slovensko Poslanci zmenili ústavu: do dôchodku pôjdeme v 64 rokoch!

Poslanci zmenili ústavu: do dôchodku pôjdeme v 64 rokoch!

0
0

Téma ústavného zastropovania dôchodku na Slovensku bola na stole už dlhšiu dobu. Na schôdzi parlamentu 28. marca sa poslanci ústavnou väčšinou, 91 hlasmi, zhodli, že vek odchodu do dôchodku sa ústavne zastropuje na 64 rokov. Ženy budú môcť odísť do dôchodku skôr za výchovu dieťaťa. Do ústavy sa zakotví i stanovenie minimálnej mzdy a piliere dôchodkového zabezpečenia.

Za tento počin poďakoval poslancom i predseda najsilnejšej politickej strany Smer-SD Robert Fico. „Dnešné hlasovanie je ďalším dôkazom toho, že pokiaľ sa kvalitne pripraví návrh zákona, pokiaľ je tu politická trpezlivosť a snaha rokovať, tak sme schopní dosahovať ústavnú väčšinu v témach, ktoré sú pre krajinu dôležité,“ vyhlásil bývalý premiér.

Za prijatie zákona hlasovalo celkom 91 poslancov zo 143 prítomných. Zákon nadobudne účinnosť od 1. júla tohto roka. Najvyšší vek odchodu do dôchodku bol stanovený na 64 rokov, pričom zvýhodnené budú ženy – matky, ktoré vychovajú deti.

Ak vychová žena jedno dieťa, bude jej vek odchodu do dôchodku znížený o šesť mesiacov. V prípade dvoch detí bude odchádzať žena do dôchodku o rok skôr.

Neskôr budeme ľutovať

Tento, no i ostatné návrhy kritizovali niektorí odborníci z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

Dokonca aj Slovenská obchodná priemyselná komora ešte vo februári konštatovala, že v prípade týchto opatrení, ako i zastropovania veku odchodu do dôchodku, príde v dlhšom časovom horizonte k poklesu výšky dôchodkov a zvýšeniu nákladov pre tých, ktorí na dôchodky pracujú.

Toto vyhlásenie zaslali i predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu.

Stanovená minimálna mzda

Zastropovanie dôchodku nebude jediným počinom, ktorý sa do Ústavy SR dostane. Okrem neho poslanci schválili i garantované ustanovenie minimálnej mzdy, čo Robert Fico považuje za veľký sociálny pokrok.

V rámci ústavy tak bude platné, že každý zamestnanec bude mať právo na to, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda.

„Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia.

Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok,“ uvádza sa v znení schváleného návrhu. Ústavne schválené budú tak i základné piliere dôchodkového zabezpečenia.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…