Domov Zdravie Pre veselý nástup prváčika do školy

Pre veselý nástup prváčika do školy

0
0

Dva mesiace prázdnin ubehli ako voda a opäť sa blíži 2. september a s ním aj prvé zvonenie školského zvonca. Tí starší školáci sa vracajú naspäť do kolektívu, ktorý poznajú a nabehnú do režimu spred dvoch mesiacov. Prváčikov však čakajú prvé dni, počas ktorých budú musieť čeliť samým novinkám.

Prechod zo škôlky do školy býva tým najťažším obdobím nielen pre rodiča novopečeného školáka, ale hlavne pre samotné dieťa. Noví ľudia, a hlavne nový režim, ktorý sa značne líši od toho v škôlke môže byť však poriadne stresujúce a skľučujúce.

Preto by každý rodič takéhoto dieťaťa mal obrátiť pozornosť na to, aby zvládol prváčik všetko v pohode a bez zbytočných stresov.

Všteko mu vysvetlite

Najdôležitejšou zásadou, ktorej by sa mal držať každý rodič, je prezradiť dieťaťu všetko, čomu bude od septembra čeliť. V žiadnom prípade nedávajte dieťaťu skreslené informácie, no nutné je, aby ste ho príliš nevystrašili.

Povedzte mu, aký bude približne jeho rozvrh, čo bude v škole robiť, a čo nové sa vďaka nej naučí. Hovoriť tiež môžete o svojich pozitívnych skúsenostiach, milých učiteľoch, či o priateľstvách, ktoré ste získali práve vďaka školským časom.

Počas posledných prázdninových dní môžete dieťaťu skúsiť nastaviť dennú rutinu, ktorá bude od septembra ďalších 10 mesiacov súčasťou jeho života. Večierku postupne skráťte, aby bolo vstávanie ráno jednoduchšie.

Nové miesto, noví ľudia

Ak ste vybrali pre svoje dieťa školu, ktorá sa nachádza vo vašom okolí, nástup do nej bude zrejme zvládať lepšie. Je totiž možné, že kamaráti zo škôlky sa stanú jeho novými spolužiakmi a budova školy mu je na pohľad dobre známa.

Dieťa sa možno bude cítiť bezpečnejšie na novom  mieste, ak ho s ním poriadne oboznámite. Ak ste to nespravili počas zápisu, určite to urobte v prvý školský deň, kedy mu ukážete najdôležitejšie miesta v škole.

Medzi nimi samozrejme triedy, telocvičňu, bufet či jedáleň. Hoci to zvyknú robiť triedne učiteľky, od rodiča to malý školák zoberie určite lepšie.

Spoločne na nákup školských pomôcok

Papiernictvá a supermarkety si zo začiatku školského roka robia poriadny biznis, no pre rodiča školáka to znamená veľký výber a množstvo zliav.

Hoci by školská taška mala na prváka čakať už dlhšie, základné pomôcky ako peračník, zošity, vrecúško a iné školské potreby pokojne počkajú.

Dôležité ale je, aby ste išli pomôcky pre školáka, najmä pre prváka, nakupovať spoločne s dieťaťom. Počas nakupovania mu môžete postupne vysvetliť, na čo bude ktorú pomôcku potrebovať, a tiež si bude môcť vybrať pomôcky, ktoré sa mu najviac páčia.

Nezabudnite tiež na box na desiatu, úbor na telesnú výchovu, či fľašku na nápoj.

Prvý deň s úsmevom

Keď v kalendári svieti 2. september a vy sa budíte s pocitom, že idete vašu ratolesť vyprevadiť na úplne novú cestu, zapamätajte si niekoľko dôležitých rád.

Prvou je, aby ste zachovali pokoj najmä vy. Žiadny zbytočný stres, a ani slzy dojatia pred dieťaťom nepôsobia príliš dobre. Dieťa môže totiž nadobudnúť pocit, že niečo nie je v poriadku a stres prenesiete aj na neho.

Rovnako ako stres na dieťa prenesiete aj radosť a vzrušenie, ktoré je v tomto prípade určite viac na mieste. Ak sa chystáte do školy spolu s vaším malým školákom, pevne ho chyťte za ruku a buďte mu oporou počas tohto aj počas nasledujúcich dní.

Nie je nič dôležitejšie ako vykročiť  tou správnou nohou do školy, ktorá bude súčasťou jeho a aj vášho života v nasledujúcich rokoch.

puma, foto: depositphotosNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zdravie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…