Domov Slovensko Pripomenuli sme si 78. výročie SNP

Pripomenuli sme si 78. výročie SNP

0
0

V pondelok 29. augusta sme si na Slovensku pripomenuli už 78. výročie Slovenského národného povstania (SNP). Ako to býva zvykom, hlavné oslavy sa uskutočnili v Banskej Bystrici pri Pamätníku SNP. Nie všetci politici však boli na oficiálnu časť osláv pozvaní, a tak si spravili vlastné.

Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl SR a pietnym aktom kladenia vencov sa v pondelok v Banskej Bystrici začali celoštátne oslavy 78. výročia SNP. V areáli Múzea SNP sa na nich zúčastnili prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), premiér Eduard Heger (OĽANO), ako aj zástupcovia diplomatických zborov z viac ako 35 krajín sveta.

Oslavy v Banskej Bystrici

„Dnes, rovnako ako pred desaťročiami, je hrozbou snaha podmaňovať si hrubou silou národy, krajiny aj ľudí,“ skonštatovala prezidentka. Autoritatívne režimy sú podľa nej hrozbou aj v súčasnosti.

Majú ambíciu sa vracať, a to v nových, reinkarnovaných podobách. Imunitu spoločnosti voči radikálnym a extrémistickým ideológiám podľa nej znižuje zlyhávanie demokraticky volených zástupcov.

„Oslabuje ju aj to, keď sa nám niektorí snažia vnútiť, že sú jedinými nositeľmi odkazu SNP, podávajúc si pri tom ruky s novodobými fašistami. Dávajú tak slovám iný obsah a rozdeľujú spoločnosť,“ doplnila.

Výročie SNP je podľa nej okrem iného príležitosťou pripomenúť si, aký ťažký je zápas za znovunadobudnutie stratenej slobody. „Je našou povinnosťou urobiť všetko pre to, aby sme ho už nemuseli podstúpiť,“ zdôraznila hlava štátu.

SNP podľa nej nesie odkaz, že pre väčšinu Slovákov bolo neprijateľné žiť v režime, ktorý stál na nadradenosti jedných nad druhými a na potláčaní ľudských práv. Čaputová ocenila statočnosť účastníkov SNP.

„Ste inšpiráciou pre nás ostatných, pretože, ako potvrdzujú udalosti v našom susedstve, aj v 21. storočí sa môžu národy ocitnúť v situácii, keď musia čeliť agresii a bojovať za svoju slobodu,“ podotkla. Vyzdvihla chrabrosť ľudí, ktorí prenášali informácie, ukrývali partizánov či židov, či poskytovali materiálnu pomoc.

Podľa premiéra Hegera je v súčasnosti treba zabojovať o to, aby fašizmus už nikdy nemal priestor v spoločnosti. Niektorí politici však podľa neho zneužívajú ťažké postavenie občanov a budujú v nich extrémizmus.

„Nesme každý deň odkaz SNP a premieňajme Slovensko na krajinu odvahy, spolupráce a prosperity rovnako, ako to robili účastníci Slovenského národného povstania,“ skonštatoval premiér.

Odkaz SNP znie podľa neho v kontexte s prebiehajúcou vojnou na Ukrajine živšie. „Tak, ako účastníci SNP nechceli žiť vo svete, ktorý pripravovali nacisti, ani my nechceme žiť vo svete, o ktorý sa usiluje ruský prezident,“ upozornil.

Heger ocenil odvahu a hrdinstvo účastníkov SNP. Poukázal, že sa postavili zlu, ktoré ničilo celý svet, potupovalo ľudskú dôstojnosť a bralo ľuďom slobodu. Slovensko sa vďaka nim ocitlo na „správnej strane dejín“.

„Nebyť totiž Slovenského národného povstania, druhá svetová vojna by bola našou národnou hanbou bez svetlého bodu, v ktorom dnes nachádzame inšpiráciu,“ doplnil.

Zdôraznil, že za slobodu sa oplatí bojovať, hoci nemáme istotu, či ten boj nebude posledný. Poukázal pri tom, že za slobodu museli Slováci bojovať aj počas komunizmu.

Oficiálna časť programu celonárodných osláv bola určená len pre pozvaných hostí, priamych žijúcich účastníkov Povstania, ktorých prišlo do Banskej Bystrice deväť na rozdiel od vlaňajška, keď boli štyria, a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.

Verejnosť sa nedostala ani pred areál Múzea SNP. Vstup do priestoru Pamätníka SNP bol pre širokú verejnosť možný až od 13.30 h, pričom boli pripravené rôzne sprievodné aktivity a kultúrny program, v ktorom vystúpila napríklad Katarína Knechtová s kapelou, Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) či Geišbergovci.

Záver tohtoročných osláv patril koncertu domácej Štátnej opery.

Oslavy vo Zvolene

Keďže nie všetci politici boli na oficiálne oslavy pozvaní, niektorí si pripomenuli toto výročie samostatne. Predstavitelia opozičného Smeru-SD tak napríklad urobili vo Zvolene.

Predseda strany Robert Fico vyzval na to, aby si ľudia ctili svojich predkov a to, čo pre krajinu v rámci bojov proti fašizmu urobili. V úcte podľa neho treba mať všetkých tých, ktorí stáli za povstaním nielen politicky, ale aj tých, ktorí odišli bojovať do hôr.

Nemyslí si však, že odkaz účastníkov SNP sa podarilo naplniť. Krajina podľa neho nie je demokratická, nestojí na pluralizme politických strán, pričom hovoril aj o snahe zmariť opäť referendum.

Slovensko podľa neho nie je ani slobodné, keďže si nie každý môže povedať vlastný názor. Odmieta tiež, že by SR bolo suverénnym a zvrchovaným štátom, kde by sa občanom dobre žilo.

„Pre nezmyselné a nefunkčné sankcie sme vystavení najväčšiemu zdražovaniu,“ zdôraznil Fico. Zároveň skritizoval, že sa verejnosť nemohla zúčastniť na oslavách výročia SNP v Banskej Bystrici.

Ku kritike sa pridali aj mimoparlamentné strany SNS a Hlas-SD. „Ak nechceme, aby sa neopakovali dejiny v ich tragickej podobe, už nikdy nedovoľme politikom, aby si sprivatizovali oslavy SNP,“ uviedol predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini na sociálnej sieti.

ano, TASR, foto: facebook/ZČ, NR SR  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…