Domov Komentáre RAŠI: Mikulcov strach

RAŠI: Mikulcov strach

0
0

Orgány činné v trestnom konaní – polícia, prokuratúra a aj súdy by si mali robiť svoju robotu nezávisle od politikov. Keď v roku 2018 prišiel na post predsedu vlády Peter Pellegrini, jasne povedal, že polícia má rozviazané ruky a má si robiť svoju prácu. A výsledky prišli. Polícia objasnila vraždu Jána Kuciaka, odstíhala Bašternáka, Jankovskú a ďalších.

Prišli však voľby a akože protikorupčná vláda. Tá si dosadila do polície a na prokuratúru svojich ľudí. A zrazu padni komu padni neplatí.

Zo skupinky podvodníkov, ktorí svoje funkcie poňali čisto biznisovo sa stali kajúcnici, oficiálne tzv. spolupracujúci obvinení, ktorí namiesto obrovských trestov končia s podmienkami, len preto, že vypovedajú o ďalších.

Keď nakydajú na nominanta bývalých vlád, sú hrdinovia, keď vypovedajú o tom, ako bral úplatok dnešný minister vnútra, sú klamári. Keď policajti zatýkajú jednu skupinu, sú hrdinovia, keď zatknú „nedotknuteľných“, stáva sa z nich „vred na tele protikorupčnej vlády.“

Poďme si zhrnúť fakty. Slovenská informačná služba už v minulom roku upozornila na to, že niektorí vyšetrovatelia NAKA manipulujú výpovede kajúcnikov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: O Lengvarského zodpovednosti

Prišla protireakcia – zavreli a obvinili vtedajšieho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Na istý čas mu zatvorili ústa, ale pravda vyšla von. Na inšpekcii totiž pracovala vyšetrovateľka Diana Santusová, ktorá pátrala po pravde.

Rozbehla policajná akciu, pri ktorej chcela zadržať troch bývalých mafiánov, ale policajný prezident Kovařík, vraj na pokyn ministra vnútra, jej ju prekazil. Našťastie, nie celú, pretože jedného už mala zadržaného a čuduj sa svete, súd ho odsúdil za krivú výpoveď.

Rozsudok je právoplatný. Santusovú potom začali stíhať, postavili mimo služby, ale jej kolegovia prácu dokončili. Zadržali vyšetrovateľov, ktorí svedkov na krivé výpovede zrejme koordinovali, aj nového šéfa inšpekcie, ktorý sa snažil zametať stopy.

Inšpekcia patrí priamo pod ministra vnútra Mikulca a ten je „znepokojený tým, čo sa deje a vníma to ako ďalšiu účelovú akciu“. Samozrejme, lebo vie, že svojimi výrokmi nenáležite zasahuje do vyšetrovania a má maslo na hlave. A čaká, kedy si policajti prídu aj pre neho.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…