Domov Slovensko Slovensko sa stalo rajom colných podvodov

Slovensko sa stalo rajom colných podvodov

0
0

Slovensko, ktoré je v posledných mesiacoch akousi čiernou ovcou Európskej únie si svoju pozíciu udržiava aj naďalej. Tentokrát sme si zavarili pri vyšetrovaní Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF), ktorý sa zameral na colné podvody dovozu textilu a obuvi z Číny do EÚ.

Neuveriteľné 2,2 miliardy eur. Presne to je suma, ktorú spomínaný úrad vyčíslil pri odhalení colných podvodov. Tie sa týkajú dovozu textilu a obuvi z Číny, ktorý prešiel hranicami EÚ v rokoch 2013 až 2016.

Ani Slovensko v týchto podvodoch nie je bez viny. Z celkovej sumy pripadlo Slovensku 302 miliónov eur, o ktoré sme k colným podvodom prispeli práve my. Zatiaľ sa však ešte nevie, či túto horibilnú čiastku bude musieť Slovensko zaplatiť, alebo nie.

Čo však vieme je to, že najviac takýchto colných podvodov sa udialo v rozmedzí rokov 2013 a 2014, keď mal finančnú správu pod dohľadom jej súčasný šéf František Imrecze. Jeho pravou rukou v tom čase bola Dana Meager, ktorá je v súčasnosti štátnou tajomníčkou na ministerstve financií.

Ako sa s clami podvádzalo

Z cla tovaru, ktorý prekročil hranice EÚ musí každá členská krajina odvádzať 75 % a zvyšných 25 % si necháva. Naše úrady mali v tejto súvislosti podvody zámerne prehliadať, prípadne v horšom prípade sa na podvodoch priamo podieľať.

Princíp podvodov totiž spočíva v tom, že cena prevezeného tovaru je zámerne podhodnotená, aby bola výška cla čo najmenšia. Denník N, ktorý správu OLAFu priniesol ako prvý dodáva, že na dané podvody bola využívaná cesta z Číny do prístavu v nemeckom Hamburgu, kde kontajnery s tovarom prekladali na kamióny.

Tie mali tovar následne prevážať na colné konanie to iných štátov Európskej únie. Najviac takéhoto tovaru ďalej prúdilo do Veľkej Británie, na Slovensko, do Českej republiky a tiež do Francúzska a na Maltu.

Žiadajú jeho hlavu

Odhalenia OLAFU, ktoré sa v médiách objavili koncom minulého týždňa, rozhýbali aj politickú scénu. Hnutie Sme rodina – Boris Kollár žiada hlavu Imreczeho, ktorý je za colné podvody zodpovedný, keďže v tom čase šéfoval finančnej správe.

Predseda hnutia to vysvetľuje tým, že kariéra Imreczeho je poznačená zlyhaniami, kauzami a pochybnosťami a jeho odvolanie je v súčasnosti najmenej, čo môže minister financií Kažimír urobiť pre upokojenie situácie.

Ďalším jeho krokom by mala byť dôkladná kontrola pracovísk Colnej správy v Nitre, Trnave a Dunajskej Strede. Podľa ďalšej opozičnej strany SaS by škoda mohla byť ešte vyššia.

Pri súčasných OLAFom uverejnených číslach malo priamo Slovensko prísť asi o 100 miliónov (25 %, ktoré by mali ostať v našom rozpočte).

Navyše sa strana domnieva, že množstvo podhodnoteného tovaru mohlo byť väčšie a tiež, že s praktikami sa po ukončení vyšetrovania OLAFu v roku 2017, mohlo začať znova.

„Situácia je mimoriadne závažná. Vyzývame Petra Kažimíra ako ministra financií, ale aj Petra Pellegriniho ako predsedu vlády, aby okamžite konali,“ vyzýva vládu poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Finančná správa žiada dôkladné preverenie

Finančná správa však zatiaľ obvinenia odmieta. Európska komisia má podľa nich ešte preveriť definitívnu výšku danej sumy, ktorú nateraz považuje za neopodstatnenú a neoprávnenú.

Inštitúcia sa svoje meno snaží očistiť tým, že pri zistení preclievania tovaru prijala všetky potrebné opatrenia, ktoré by tieto problémy vyriešili. Podľa jej slov bola za týmto účelom v roku 2014 prijatá Trenčianska deklarácia, na ktorej sa dohodli členovia skupiny V4.

Opatrenia, ktoré boli definované v tomto dokumente mali podľa jej slov za následok pokles strát na clách.

Nie sme úplne najhorší

Hoci vypočítaná suma pre Slovensko predstavuje obrovské číslo, stále sa môžeme upokojovať tým, že v podvodoch nás predbehli iné krajiny. Najvyššia suma podvodov pripadla na Veľkú Britániu, kde straty na clách dosahujú výšku 1,9 miliardy eur.

V prípade Veľkej Británie je preclievanie tovaru z Číny dlhodobejší problém. Predstavitelia krajiny však tvrdia, že vyčíslená suma je nadhodnotená a žiadajú o dôkladnejšie prešetrenie situácie.

Už začiatkom tohto roka bola krajine doručená výzva na uhradenie peňazí. Ak ju však bude britská vláda ignorovať, mohol by tento spor mať dohru až na Európskom súdnom dvore.

puma, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…