Domov Ekonomika Sme najviac práceneschopní za posledných 15 rokov

Sme najviac práceneschopní za posledných 15 rokov

0
0

Od začiatku roka sa svet a rovnako aj Slovensko borí so zdravotnými problémami, najmä v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Hoci v porovnaní s inými krajinami nevykazuje Slovensko najhoršie čísla, dáta Sociálnej poisťovne ukazujú, že obdobie pandémie zasiahlo výrazne aj slovenských občanov.

Priemerná dočasná práceneschopnosť (PN) na Slovensku v júli tohto roka dosiahla 3,76 %. Išlo o najvyššiu júlovú mieru dočasnej PN za posledných pätnásť rokov. Oproti júnu tohto roka síce klesla o 0,15 percentuálneho bodu, medziročne to však bolo viac o 0,49 percentuálneho bodu.

Najnižšia júlová priemerná dočasná PN bola v posledných pätnástich rokoch v júli 2007, keď predstavovala 2,77 % a druhá najvyššia bola v júli 2009 s hodnotou 3,54 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa.

Kým v Bratislavskom kraji bolo v júli dočasne práceneschopných 2,24 % nemocensky poistených osôb, v Žilinskom kraji priemerná dočasná PN predstavovala 4,55 %.

Druhú najnižšiu dočasnú PN po Bratislavskom kraji v júli tohto roka vykázal Banskobystrický kraj, a to 3,33 %. Nasleduje Nitriansky kraj, kde priemerná dočasná PN dosiahla 3,80 % a Košický kraj s priemernou dočasnou PN 3,93 %.

Naopak, druhú najvyššiu priemernú dočasnú PN za júl po Žilinskom kraji zaevidoval Prešovský kraj, a to 4,53 %, za ním nasleduje Trenčiansky kraj s 4,38 % a Trnavský s priemernou dočasnou PN na úrovni 4,12 %.

Dočasná práceneschopnosť

Priemerná dočasná PN vychádza z podielu práceneschopných osôb voči celkovému počtu nemocensky poistených ľudí v danom období.

Priemerné percento dočasnej pracovnej neschopnosti vyjadruje podiel kalendárnych dní dočasnej pracovnej neschopnosti na celkovom kalendárnom fonde v sledovanom období.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Vláda nevie ako ďalej

Keď druhá Matovičova, teda oficiálne Hegerova vláda predložila do parlamentu programové vy…