Domov Slovensko Smrť Lučanského: množstvo otázok a pochybností

Smrť Lučanského: množstvo otázok a pochybností

0
0

Koniec minulého roka sa niesol v znamení zatýkania známych osôb z justície či polície, ktoré mnohí považovali za hon na politických oponentov. Olej do ohňa ešte viac priliali udalosti okolo bývalého prezidenta Policajného zboru SR Milana Lučanského, ktorý mal podľa oficiálnych informácií spáchať v cele samovraždu.

Väzobne stíhaný bývalý policajný šéf Milan Lučanský sa mal obesiť na teplákovej bunde 29. decembra. O deň neskôr následkom zranení podľahol.

Príliš veľa pochybností

Okamžite sa začali vynárať pochybnosti o tom, čo sa vlastne za múrmi prešovskej väznice stalo. Už začiatkom decembra sa totiž objavili informácie o tom, že sa mal Lučanský pokúsiť o samovraždu a musel byť operovaný. Objavili sa však aj informácie, že nešlo o samovražedný pokus, ale exšéfa polície zbili bachari.

Obe verzie vyvrátilo ministerstvo spravodlivosti, ale aj obhajca obžalovaného Lučanského. Ten sa mal podľa slov svojho právneho zástupcu nešťastne zraniť pri cvičení.

Ďalšími otázkami, ktoré trápia nielen laickú ale najmä odbornú verejnosť sú napríklad prečo bol Lučanský umiestnený práve v Prešove, prečo bol po svojom zranení prevezený najskôr do nemocnice v Ružomberku a neskôr do Trenčína či prečo nebol Lučanskému umožnený kontakt s manželkou, prečo mal zakázané telefonické hovory, ale aj listovú komunikáciu.

Vytvorili 17-člennú komisiu

Aby sa po smrti Lučanského minimalizovali pochybnosti, zriadila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) komisiu, ktorá ma prešetriť obe udalosti. 17-člennú komisiu tvoria zástupcovia koaličných i opozičných strán, zástupca prezidentky, verejnej ochrankyne práv, zástupcovia médií ale aj zahraniční odborníci.

Všetci však podpísali záväzok mlčanlivosti a verejnosť budú informovať až o záveroch šetrenia, o ktorých budú hlasovať. Zatiaľ si členovia Komisie preštudovali niektoré dokumenty súvisiace s prípadmi a tiež pozreli kamerové záznamy z prešovského väzenského ústavu, konkrétne spred cely, v ktorej bol držaný Lučanský.

Ako ministerka už skôr informovala verejnosť, priamo v cele zaznamenávacie prístroje byť nemôžu. Zatiaľ, čo predseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽaNO) povedal, že na záznamoch nič neštandardné nebolo, zástupcovia opozície tvrdia, že záznamy priniesli viac otázok ako odpovedí.

„Vzhľadom na kamerové záznamy a vzhľadom na papierové podklady, ktoré sme obdržali, tak je tam viacero nezrovnalostí,“ povedala bývalá ministerka vnútra Denisa Saková (Hlas-SD).

Milan Lučanský

Milan Lučanský stál na čele Policajného zboru SR od 1. júna 2018, keď vystriedal Tibora Gašpara. Po nástupe nového ministra Romana Mikulca požiadal v júni minulého roka o uvoľnenie zo služobného pomeru v PZ SR.

Od 1. septembra odišiel do civilu. Hoci sa najskôr pošepkávalo, že by mohol posilniť Pellegriniho novú stranu, všetko sa zmenilo v decembri, keď ho NAKA v rámci akcie Judáš zadržala a obvinila z korupcie a súd rozhodol o jeho väzobnom stíhaní.

Predtým, ako sa stal policajným šéfom zastával funkciu riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra, pôsobil aj ako 1. viceprezident PZ, zástupca riaditeľa Úradu boja proti organizovanej kriminalite, odboru Stred ÚBOK Prezídia policajného zboru alebo ako vedúci oddelenia odhaľovania odboru Stred ÚBOK PPZ. V roku 2015 získal hodnosť generála.

ano, foto: SITA  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…