Domov Slovensko VIDEO: Trojnásobný premiér skončil

VIDEO: Trojnásobný premiér skončil

0
0

Súčasná politická kríza ukončila dlhé panovanie Roberta Fica vláde Slovenskej republiky. Ten pre zachovanie stability a pokoja podal minulý štvrtok demisiu. Pre Slovensko to bol historický okamih, pretože také niečo sa ešte nikdy predtým nestalo.

Robert Fico spoločne s koaličnými partnermi ešte v stredu večer oznámil, že v prípade, že prezident Kiska bude rešpektovať výsledky parlamentných volieb z roku 2016 a vymenuje do funkcie predsedu vlády nominanta strany SMER‑SD je pripravený podať demisiu.

K tomu došlo hneď nasledujúci deň, kedy zároveň prezident Andrej Kiska poveril zostavením novej vlády (keďže tá predchádzajúca končí spoločne so svojím predsedom) dovtedajšieho podpredsedu vlády Petra Pellegriniho.

„Som presvedčený, že rozhodnutie zostaviť novú vládu je správnym krokom smerom k stabilite našej krajiny, pretože predčasné voľby by žiadnu stabilitu nepriniesli,“ povedal bývalý premiér Robert Fico.

Ten svojím konaním prepísal slovenskú politickú históriu, keďže sa ešte nikdy nestalo, že by predseda vlády podal demisiu zo svojho vlastného rozhodnutia.

Kritika demisie

Veľká diskusia a kritika sa zniesla na podanie demisie predsedu vlády do rúk prezidenta. Robert Fico sa popri tom neprirodzene usmieval, čo mnohí označujú v aktuálnej situácii za prejav arogancie moci.

Jeho odporcov navyše nahneval aj svojím vyhlásením: „Pán prezident, ty buď kľudný, ja nikam neodchádzam,“ povedal Fico počas podávania demisie.

Na druhej strane SMER‑SD kritizuje celú procedúru podania demisie v paláci, keď nezaznela slovenská hymna a ani prezident nevystúpil so svojím prejavom tak, ako to býva obyčajne, keď podáva demisiu ktorýkoľvek člen vlády.

Demisia Roberta Fica a poverenie Pellegriniho

Politická kariéra Roberta Fica

Robert Fico svoju politickú kariéru odštartoval ešte v roku 1986 ako člen KSČ. Poslancom Národnej rady sa po prvýkrát stal v roku 1992, keď kandidoval za SDĽ.

V roku 1999 zo strany vystúpil s odôvodnením, že je hlboko sklamaný z obsahu a štýlu politiky, ktorú po voľbách v roku 1998 realizovala tzv. „vláda zmeny“. V decembri toho roku založil najdominantnejšiu politickú stranu samostatného Slovenska SMER (dnes SMER‑SD).

Do roku 2004 sa mu podarilo integrovať všetky ľavicové strany. Strana sa po voľbách 2002 dostala do parlamentu a Robert Fico sa ako poslanec parlamentu stal aj členom Výboru NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien.

Jeho ciele však boli omnoho vyššie. Tie sa naplnili po voľbách 2006, kedy sa stal po prvýkrát predsedom vlády. Po roku 2010 sa však musel so svojou stranou porúčať do opozície.

Vďaka nejednotnosti koalície ohľadom takzvaného eurovalu sa konali v roku 2012 predčasné voľby, v ktorých SMER‑SD drvivo dominoval a Robert Fico budoval jednofarebnú vládu.

Robert Fico sa nikdy netajil najväčšou ambíciou – stať sa prezidentom a do boja o tento post sa pustil v roku 2014. Po tom, čo vyhral prvé kolo, ho v tom druhom výrazne porazil Andrej Kiska.

Voľby SMER‑SD vyhral aj v roku 2016, nie však takým jednoznačným spôsobom. Fico však dokázal poskladať štvorčlennú koalíciu (SMER‑SD, SNS, Most‑Híd, Sieť) a stal sa tretíkrát predsedom vlády.

Po vražde novinára s jeho snúbenicou a následných protivládnych protestoch sa pre ukľudnenie spoločnosti vzdal postu premiéra.

ano, foto: SITA, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…