Domov Slovensko Únos Vietnamca rozvíril politické vody

Únos Vietnamca rozvíril politické vody

0
0

Minulý týždeň zverejnili nemecké média správu o tom, že nemeckí vyšetrovatelia už nemajú pochybnosti o tom, že Slovensko pomohlo pri únose Vietnamca z Európskej únie. U nás táto informácia pochopiteľne vyvolala na politickej scéne peklo.

Ešte neutíchla kauza vraždy investigatívneho novinára a už lieta Slovensko v ďalšom škandále. Nemeckí vyšetrovatelia pracujú na prípade únosu vietnamského občana z Nemecka a podľa nich je jednoznačné, že Slovensko v tomto protiprávnom čine zohralo významnú rolu.

Informovali o tom nemecké média odvolávajúce sa na informácie z vyšetrovania. Na slovenskej politickej scéne, ktorá sa ešte neprestala kolísať po februárovej vražde novinára, to vyvolalo ďalší otras.

Kauza únosu Vietnamca

Trinh Xuan Thanh bol vietnamským politikom, pričom zastával vysoké stranícke funkcie aj vysoké funkcie v štátnych spoločnostiach. Kvôli obvineniam z korupcie a finančných machinácií ušiel v roku 2016 do Nemecka, kde predtým študoval.

V roku 2017 tu požiadal o politický azyl. Vietnamská strana sa dlho márne dožadovala, aby Nemci Thanha vydali. Napokon, ho mala vietnamská tajná služba uniesť z Berlína v júli minulého roka, pričom boli použité prenajaté autá z Čiech.

Tie mali zabudované GPS zariadenie, podľa ktorého je jasné, že jedno z áut zaparkovalo až pri slovenskom vládnom hoteli Bôrik, presne v čase, keď sa v ňom stretol vtedajší minister vnútra Róbert Kaliňák so svojím vietnamským kolegom.

Po stretnutí odišla vietnamská delegácia slovenským vládnym špeciálom do Moskvy. Ako tvrdí rezort vnútra zapožičanie vládneho špeciálu je bežnou súčasťou diplomatických stykov. Našou povinnosťou však je vedieť, kto sa na palube nášho lietadla bude viesť.

Navyše podľa medializovaných informácií naša strana súhlasila, aby sa v Bratislave do kolóny smerujúcej na letisko pripojilo aj ďalšie auto, pričom sa tak malo stať aj s vedomím vtedajšieho ministra vnútra a dokonca pri samotnom akte mali byť prítomné aj osoby z rezortu vnútra.

Práve v aute pridanom do kolóny mal sedieť unesený Vietnamec. Ten bol medzičasom odsúdený vo Vietname na doživotie. Slovenské úrady doteraz tvrdili, že nedisponovali informáciou, že by bol na palube letu z Bratislavy do Moskvy aj Trinh Xuan Thanh.

Podľa nemeckých vyšetrovateľov je však opak pravdou. Slovensko-vietnamské stretnutie malo mať jediný účel – a to prikryť únos Vietnamca.

Oficiálne informácie nemáme, neoficiálne šokujú

Po najnovších informáciách chce premiér Peter Pellegrini, aby ministerka vnútra Denisa Saková spoločne s policajným prezidentom Milanom Lučanským a zástupcami z Generálnej prokuratúry SR navštívili nemeckých kolegov a všetky podozrenia nemeckých vyšetrovateľov odkonzultovali osobne.

Slovenská polícia a ani generálna prokuratúra totiž zatiaľ nedisponujú žiadnymi oficiálnymi výsledkami nemeckého vyšetrovania a celá kauza sa zakladá len na mediálnych informáciách.

Podľa oficiálneho stanoviska považuje ministerstvo vnútra publikované informácie za nezmysel: „Rezort vnútra nevie posúdiť, či autorka článku úmyselne klame a zavádza verejnosť, alebo bola iba zneužitá inou osobou na publikovanie nezmyslov.“

Koaličná rada mlčí

Kvôli vážnym podozreniam zo zapojenia Slovenska do únosu občana tretej krajiny z jednej z krajín EÚ sa minulý piatok stretla aj koaličná rada. Predseda vlády na nej však chýbal.

Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár po jej skončení pred novinárov nepredstúpili. SMER akékoľvek podozrenia popiera, z oficiálnych stanovísk SNS a Mostu‑Híd zatiaľ vyplýva jedine to, že si obe strany želajú riadne vyšetrenie danej kauzy.

Tú medzičasom pochopiteľne využíva opozícia na ďalší útok na koalíciu. Ak by sa totiž naša vina v prípade únosu potvrdila, jednalo by sa o bezprecedentný medzinárodný prešľap voči jednému z naších najbližších partnerov.

Opozícia preto žiada odstúpenie ministerky vnútra Denisy Sakovej, trestné stíhanie vtedajšieho ministra Kaliňáka i predčasné voľby.

Vtedajší minister vnútra Róbert Kaliňák.

Stretnutie s GP

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zvolal kvôli kauze stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov. Ako sám povedal, jeho cieľom bolo, aby sa na základe neoverených informácií viac situácia neeskalovala, ale naopak, aby sa dohodli, ako ju upokojiť.

Stretnutie však trvalo len pár minút. Po tom, čo generálny prokurátor uistil prezidenta Kisku, že vyšetrovanie kauzy bude transparentné, po pár minútach odišiel.

Čižnár svoje jednanie vysvetlil na tlačovej konferencii, kde povedal, že sa mu nepáčilo mediálne vystúpenie prezidenta Kisku a tak radšej informuje verejnosť priamo, aby jeho slová neboli prekrútené.

Potrebujeme informácie

Čižnár informoval, že kontaktoval českých a nemeckých kolegov, s ktorými sa má stretnúť a o celej kauze hovoriť, keďže slovenská strana zatiaľ nemá žiadne oficiálne stanovisko k tomu, čo sa presne pred rokom stalo.

„Nemecká strana nás žiadala o právnu pomoc trikrát. Z týchto úkonov, ktoré vykonávali na území Slovenskej republiky, nevyplynuli žiadne nové informácie, na základe ktorých by sme mali konať my.

Až na stretnutí s kolegami z Nemecka a Českej republiky sa dozviem, aké informácie majú a či sú relevantné, alebo irelevantné,“ povedal Čižnár a doplnil, že na prípade únosu Vietnamca bude pracovať Bratislavská krajská prokuratúra spoločne s inšpekciou ministerstva vnútra. Celé vyšetrovanie budú dozorovať traja prokurátori.

Vyzývajú na pokoj

Predseda vlády Peter Pellegrini v pondelok informoval, že v záujme zachovania dôveryhodnosti vyšetrovania bude dočasne mimo službu postavený šéf úradu na ochranu ústavných činiteľov.

Zároveň všetci policajti a pracovníci Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR, ktorí by mohli k prípadu vypovedať, budú zbavení mlčanlivosti.

Podľa Pellegriniho môže viac svetla do prípadu priniesť len pravda. Podľa predsedu NR SR Andreja Danka je momentálne najdôležitejšie zachovať pokoj. Ako povedal po stretnutí s prezidentom Kiskom, pre celú spoločnosť je dôležité nepolitizovať celú záležitosť.

Kiska sa pripravuje na stranícku kariéru

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár mal chuť zrušiť stretnutie s tromi najvyššími ústavnými činiteľmi. Dôvodom bolo mediálne vystúpenie prezidenta Andreja Kisku ešte predtým.

V ňom povedal, že stratil dôveru ministerky vnútra Sakovej a tiež, že sa obáva marenia vyšetrovania zločinu, ktorý sa u nás stal. „Obdivujem pána prezidenta, že už vie, že sa to stalo, ani my to ešte nevieme,“ povedal Čižnár s tým, že si od prezidenta vyprosuje reči o návrate do mečiarizmu a schovávaní sa.

Podľa neho, bolo prezidentovo vystúpenie politicky orientované. Podobný názor zastáva aj bývalý premiér a predseda najsilnejšej politickej strany SMER-SD Robert Fico:

„Prezident Andrej Kiska sa snaží politicky zneužiť prípad únosu Vietnamca, ktorého z Berlína odvliekla vietnamská tajná služba. Opakuje sa scenár použitý po vražde novinára a jeho snúbenice.

Bez akéhokoľvek dôkazu, či záverov vyšetrovania prezident útočí na bývalých i súčasných členov vlády,“ povedal Fico a dodal, že jediným cieľom prezidenta je destabilizácia politickej situácie, na ktorej chce postaviť svoju stranícku kariéru.

Takéto správanie prezidenta vidí Fico ako neospravedlniteľné a vyzval ho, aby odstúpil.

ano, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…