Domov Slovensko V Bratislave sa pochodovalo za rodinu i homosexuálov

V Bratislave sa pochodovalo za rodinu i homosexuálov

0
0

Minulý víkend sa v Bratislave uskutočnil tradičný pochod za práva homosexuálov. Dúhový PRIDE Bratislava 2018 opäť rozdelil spoločnosť na dva tábory. Tí konzervatívnejší, ktorí chceli poukázať na potrebu tradičnej rodiny, sa zas zúčastnili pochodu Hrdí na rodinu.

Dúhový PRIDE odštartoval v sobotu o 13.00 na Hviezdoslavovom námestí. Pochod za rodinu zas o 14.30 na Hodžovom námestí, odkiaľ sa účastníci presúvali na Námestie slobody a následne do Medickej záhrady.

Zatiaľ čo účastníkov „pridu“ ste spoznali podľa farebného dúhového oblečenia, podporovatelia tradičnej rodiny pochodovali v červených tričkách s nápismi odkazujúcimi na potrebu matky aj otca v živote dieťaťa.

Patakyová volá po právnom rámci pre LGBTI

Téma práv gayov a lesbičiek nerozdelila len bežných ľudí, ale aj politikov, od ktorých LGBTI komunita očakáva, že premenia ich požiadavky na zákony.

Liberálnejšia časť politického spektra si dokáže predstaviť implementáciu zákonov, ktoré by život homosexuálne orientovaných ľudí uľahčili.

Ombudsmanka Mária Patakyová sa už minulý rok vyjadrila, že tým, že náš právny systém nevidí páry rovnakého pohlavia, nerešpektujeme právo na uznanie a ochranu ich súkromného rodinného života.

„Právna úprava v otázkach akými sú možnosť vystupovať ako blízka osoba, možnosť prístupu k informáciám o zdravotnom stave partnera, či ochrana osobnosti po smrti, ktorá vyplynie zo zákona, nie je v rozpore s našimi tradičnými hodnotami a ani tieto hodnoty neohrozuje. Rovnako neohrozuje ani inštitút manželstva, tak ako je chránený našou ústavou,“ povedala Patakyová.

Meniť sa nič nebude, odkazuje SNS

K tejto téme sa najtvrdšie postavila koaličná SNS. Jej predseda Andrej Danko tvrdí, že na registrované partnerstvá počas tejto vlády treba zabudnúť. „Status quo v oblasti LGBTI bola podmienka našej účasti v koalícii, vrátane Istanbulského dohovoru,“ napísal predseda parlamentu na svojom Facebooku.

Jeho stranícky kolega, poslanec Jaroslav Paška, zas tvrdí, že sa jeho strana cíti podvedená, pretože ombudsmanka bola zvolená aj hlasmi SNS, pričom pred svojou voľbou nepovedala, aký vzťah má ku komunite LGBTI.

„Skutočnosť, že namiesto verejných aktivít na ochranu práv zraniteľných skupín sa pani Mária Patakyová, ako verejná ochrankyňa práv, chodí ostentatívne zabávať na spoločné „Dúhové pochody“ rozličných sexuálnych komunít, svedčí o jej absolútnej nespôsobilosti korektne a zodpovedne vykonávať dôležitú funkciu verejného ochrancu práv,“ vyjadril sa Paška s tým, že toto je dôvod na to, aby Patakyová vo svojej funkcii skončila.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…