Domov Zahraničie Viaceré oslavy čínskeho nového roku boli zrušené, koronavirus naplno zasial Čínu

Viaceré oslavy čínskeho nového roku boli zrušené, koronavirus naplno zasial Čínu

0
0

Koronavírus, ktorý sa rozšíril z čínskeho mesta Wu-chan, zapríčinil už aj rušenie veľkých osláv čínskeho nového roku, aby sa eliminovalo šírenie nákazy.

Doteraz bolo potvrdených okolo 2000 prípadov nákazy a viac ako 80 mŕtvych. Väčšina ochorení je hlásená z Číny, no objavujú sa už aj prvé prípady v Južnej Kórei, Japonsku, Taiwane, Thajsku, Hongkongu, Austrálii, Singapure, Vietname, či dokonca aj vo Francúzsku a USA.

Zdravotníci sa snažia zistiť a skúmať nový koronavírus, ktorý sa objavil v čínskom meste Wu-chan už začiatkom decembra minulého roka, o čom čínske úrady informovali aj Svetovú zdravotnícku organizáciu a neskôr vyhlásili v meste aj karanténu.

Čo je to koronavírus

Koronavírusy spôsobujú bežné respiračné choroby ako prechladnutie, či nádchu. No existujú aj vážnejšie formy, ktoré tento vírus prenáša a následky môžu byť potenciálne až smrteľné.

V roku 2002 sa objavil koronavírus, ktorý spôsoboval chorobu SARS a v roku 2012 jeho ďalší druh, ktorý spôsoboval ochorenie MERS. Tento súčasný má pracovný názov Koronavírus 2019-nCoV.

Predbežné analýzy hovoria, že vírus sa rozšíril z netopierov, tak ako to bolo aj pri SARS a MERS. Voči koronavírusom nie sú zatiaľ schválené žiadne vakcíny alebo antivírusové lieky.

Rozšírenie vírusu po svete k 27. januáru

Miera úmrtnosti zatiaľ nie je veľká

Miera úmrtnosti sa zatiaľ pohybuje na úrovni okolo 3 percent, pri SARS to bolo okolo 15 percent nakazených. No tieto údaje sa môžu ešte meniť podľa počtu nakazených.

Najviac ohrozená je, ako pri väčšine respiračných ochorení, staršia generácia v kombinácii s problémami ako srdcové choroby, hypertenzia, či cukrovka.

Ukazuje sa, že choroba zatiaľ nie je zásadne devastačná, ale je vysoko prenosná a tento nový vírus spôsobuje vážne akútne infekcie dýchacích ciest.

Zatajovala Čína výskyt choroby?

Objavili sa informácie, že Čína, tak ako pri SARS, neposkytla všetky informácie o výskyte choroby. Tentoraz však tieto tvrdenia nie sú potvrdené.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie poskytla Čína relatívne rýchlu súčinnosť. Nedá sa však vylúčiť, že počty ochorení, či úmrtí, sú podcenené, alebo nesprávne klasifikované.

Opatrenia na zastavenie šírenia choroby

Od minulého týždňa je v meste Wu-chan zastavená doprava, od autobusov, cez metro až po rušenie letov a vlakov z mesta. Podľa doterajších informácií je zablokovaných aj ďalších 15 čínskych miest, kde dokopy žije okolo 46 miliónov ľudí.

Na zastavenie šírenia to však nemusí stačiť, keďže množstvo ľudí odišlo z mesta do iných častí Číny v súvislosti s oslavami čínskeho nového roku. Odborníci tiež vypočítali, že každá infikovaná osoba v priemere nakazí ďalšieho 2,5 človeka.

Preventívne opatrenia prijímajú aj ďalšie krajiny, ktoré začali s kontrolami cestujúcich z Číny. Pri podozrení na možné ochorenie sú jedinci ihneď izolovaní a poslaní do karantény.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovan sa predstaví v Lige majstrov

HC Slovan Bratislava bude v sezóne 2021/22 zastupovať v hokejovej Lige majstrov (CHL). Ved…