Domov Ekonomika Viskupič: Nedeľný predaj – nechajme ľudom i podnikateľom slobodu rozhodovania, neberme im prácu

Viskupič: Nedeľný predaj – nechajme ľudom i podnikateľom slobodu rozhodovania, neberme im prácu

0
0

V parlamente neschválili návrh zákona, týkajúci sa zákazu nedeľného predaja v maloobchodoch. Návrh predložili nezaradení poslanci Ján Podmanický, Filip Kuffa a Martin Čepček. Väčšina koaličných poslancov bola proti zákazu, hlavne kvôli hrozbe vyššej nezamestnanosti, nižšej časovej flexibilite študentských brigádnikov a stratách na zisku maloobchodníkov. Hlasovanie počas 40. schôdze bol už druhý pokus o zakázanie nedeľného predaja v tomto volebnom období, no ani tentokrát návrh zákona neprešiel do druhého čítania.

Jedným z koaličných poslancov, ktorý sa postavil voči zákazu nedeľného predaja bol Marián Viskupič (SaS). Hlavný problém videl v náraste nezamestnanosti:

„Jednoducho, ak 47 tisíc ľudí pracuje v maloobchode v nedeľu a my v nedeľu zavrieme, tak možno ich neprepustia všetkých 47 tisíc, ale odhady hovoria, že približne 40 tisíc by bolo nadbytočných.

Je to pracovný čas, ktorý maloobchody vykrývajú a keď ho nebudú mať, nebudú potrebovať ani zamestnancov. Máme 7,2-percentnú nezamestnanosť a veľká väčšina sú ľudia, ktorí si ťažko hľadajú prácu, pretože ich kvalifikácia, pracovné skúsenosti, schopnosti a možnosti sú obmedzené.

Práve pre nich je zamestnanie v maloobchode relatívne jednoduchá činnosť v relatívne príjemnom pracovnom prostredí. Mali by sme sa starať o to, aby ľudia mali kde pracovať, nie robiť všetko preto, aby zrazu im to pracovné miesto zmizlo.

Keď ľudia budú mať možnosť pracovať a zarobiť peniaze, svoj voľný čas si dokonale zabezpečia sami podľa svojich predstáv,“ vystúpil predseda finančného výboru v pléne Národnej Rady.

Práca pre mladých

Viskupič spomenul aj mladých ľudí, ktorých by sa zákaz nedeľného predaja dotkol asi najciteľnejšie. „Málokto si uvedomujeme, že v nedeľu pracujú poväčšine tí, ktorí chcú pracovať.

Polovica pracovných miest v maloobchode v nedeľu sú mladí ľudia, ktorí brigádujú. Sú to mladí ľudia, ktorí chodia cez týždeň do školy.

Popri škole si chcú zarobiť nejaké peniaze a zároveň takto získavajú pracovné návyky a skúsenosti. Každý štvrtý mladý človek pracuje v nedeľu. Ak im tú možnosť zoberieme, nebudú mať kde pracovať.

Toto si tiež treba uvedomovať. Sú to ľudia, ktorým je každé zarobené euro veľmi, veľmi vhodné a dobré. To je základný argument, ľudia prídu o prácu,“ okomentoval Viskupič.

Nechajme nedeľu ľuďom

Kritici nedeľnej práce často vystupujú v zmysle, že ľudia musia pracovať súvisle 7 dní v týždni. To je však základný omyl. Na tento fakt poukázal aj Viskupič.

„Treba si uvedomiť, že to nie je tak, že človek pracuje šesť, sedem dní v týždni v kuse. Väčšinou sa robí krátky a dlhý týždeň, tak aby boli dodržané platné pravidlá zákonníka práce.

Nedeľná práca je pre zamestnanca lepšie zaplatená. Umožňuje mu modelovať si, že má potom buď viac dní voľna alebo iný deň voľna. Paradoxne toto dáva slobodu zamestnancom sa rozhodovať.

Ale nedeľnú prácu v maloobchode postupne vyrieši samotný trh. Všetci si pamätáme obrovské Hypermarkety otvorené 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Ľudia postupne prestali mať záujem, už nechceli tráviť čas nočným nakupovaním.

Vývoj však pokračuje ďalej. Vidíme ako samoobslužné pokladne postupne nahrádzajú ľudskú prácu. Vo svete sa začínajú postupne presadzovať koncepty autonómnych predajní.

Toto všetko postupne spôsobí zníženie množstva potrebných zamestnancov. Ak chceme byť koncepční, musíme sa dopredu zamýšľať, či budeme mať prácu pre ľudí, ktorých už obchody nebudú potrebovať.

Toto bude onedlho úloha dňa. Nedeľu nechajme ľudom, bez zákazov, príkazov či obmedzení.“

Nedeľná práca v EÚ

Nedeľný predaj je obmedzený u viacerých z našich susedov, napríklad v Rakúsku a Poľsku. Zákaz nedeľného predaja na určitý čas implementovali aj v Maďarsku, no po 13 mesiacoch zákaz zrušili – nebol populárny.

Podobne je na tom aj Poľsko, kde zákaz nedeľného predaja platí od roku 2019. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry UCE Research by 54,9 % poľských spotrebiteľov privítalo opätovné nedeľné nákupy.

Viskupič ďalej argumentuje, že situácia na Slovensku s počtom pracujúcich v nedeľu sa zlepšuje: „Podiel ľudí, ktorí pracujú v nedeľu na Slovensku skutočne klesá, dlhé roky to bolo okolo 20 %.

V roku 2015 to začalo klesať a teraz v aktuálnej situácii je to okolo 16,3. Čo sa týka Európskej únie patríme teda medzi krajiny s vyšším podielom nedeľnej práce. Priemer EÚ je 14,2.

Ale teda väčší podiel pracujúcich v nedeľu ako my má napríklad Grécko, Fínsko, Malta, Veľká Británia, Španielsko, Írsko a Holandsko,“ dodal na záver.

tv, foto: shutterstock



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…