Domov Zahraničie Vojna na Ukrajine trvá už sto dní, Slovensko nepoľavuje v podpore Kyjeva

Vojna na Ukrajine trvá už sto dní, Slovensko nepoľavuje v podpore Kyjeva

0
0

Už vyše štvrťroka Ukrajina vzdoruje agresorovi a platí tú najväčšiu cenu za svoju slobodu a mier.

V týchto dňoch uplynulo sto dní od začiatku ruskej invázie na zvrchované územie suverénnej Ukrajiny a vypuknutia otvoreného konfliktu.

Počas týchto, viac ako troch mesiacov, zomreli tisíce ľudí a vyše šesť a pol miliónov osôb ušlo z Ukrajiny pred vojnou, najviac do Poľska. Na Donbase vo východnej časti krajiny medzitým pokračujú ťažké boje.

„Žiaľ, nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento hanebný útok Putinovho režimu a tým aj utrpenie nevinných čoskoro skončili.

O to aktívnejšie musíme pokračovať v podpore Ukrajiny, ktorá sa hrdo a odvážne bráni pred agresorom,“ uviedol v tejto súvislosti štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Vojenská podpora pokračuje

Zároveň privítal, že Rada Európskej únie (EÚ) ešte koncom mája odobrila ďalších 500 miliónov eur na obranné vybavenie pre Ukrajinu. Celkovo už hovoríme o vojenskej pomoci za dve miliardy eur od krajín Európskej únie.

Táto pomoc posilní schopnosť ukrajinskej armády ďalej brániť územnú celistvosť krajiny a chrániť civilné obyvateľstvo pred ruskými útokmi.

„To však neznamená, že by sa Slovensko a medzinárodné spoločenstvo mali prestať usilovať o diplomatické a mierové riešenie konfliktu. Avšak toto mierové riešenie nesmie byť len akýmsi kompromisom pre ‚obe strany‘.

Veď ruská invázia na Ukrajinu bola nevyprovokovaná a je neospravedlniteľná. Preto musí Ukrajina vo vojne, ktorú nezmyselne vyvolalo Putinovo Rusko, zvíťaziť,“ vyhlásil M. Klus s tým, že musí byť zachovaná sloboda, zvrchovanosť a územná celist­vosť Ukrajiny.

Ukrajina na ceste do EÚ

„Pretože Ukrajina bráni aj hodnoty, ktoré sú kriticky dôležité pre Slovensko, vrátane dodržiavania medzinárodného práva a princípov ukotvených v Charte OSN.

O to viac a hlasnejšie by sme mali aj naďalej dávať Rusku najavo, že musí okamžite zastaviť útoky proti nášmu susedovi,“ dodal Martin Klus z rezortu diplomacie SR.

Zároveň pripomenul, že Slovensko naďalej podporuje udelenie kandidátskeho štatútu Ukrajine v súvislosti so snahou krajiny o budúce členstvo v Európskej únii.

Bolo by to nielen symbolické potvrdenie toho, že Ukrajina patrí do rodiny európskych krajín, ale zároveň aj dodatočnou motiváciou pre Ukrajinu na ďalšie reformy.

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…