Domov Komentáre KLUS: Svet vidí, ako pomáhame Ukrajine

KLUS: Svet vidí, ako pomáhame Ukrajine

0
0

Návšteva prvej dámy USA na Slovensku ukázala viac, než len výborné slovensko-americké vzťahy.

Peknou zhodou okolností sa 9. máj, keď sme oslavovali Deň Európy a v Štrasburgu po roku plnom diskusií s občanmi vrcholila

Konferencia o budúcnosti Európy, stal tentoraz na Slovensku aj oslavou nášho transatlantického spojenectva so Spojenými štátmi americkými. Čo presne mám na mysli?

V rovnaký deň som mal česť osobne sa poďakovať prvej dáme USA Jill Bidenovej za jej trojdňovú návštevu Slovenskej republiky.

Krátko pred odletom z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave som pri rozlúčke s pani manželkou amerického prezidenta Joea Bidena vyzdvihol význam slovensko-amerického spojenectva a vyjadril vďaku za podporu, ktorú svojou návštevou vyjadrila nielen nám, ale aj susednej Ukrajine sužovanej nezmyselnou vojnou.

Návšteva Jill Bidenovej totiž nielenže potvrdila výborné vzťahy medzi Slovenskom a USA, ale tiež ukázala, že Spojeným štátom americkým za súčasnej administratívy v Bielom dome záleží na zachovaní demokracie a slobody v krajinách strednej a východnej Európe.

Túto zahraničnú cestu prvej dámy USA však vnímam aj ako jasný prejav uznania za to, že naša vláda a občania Slovenska od začiatku Putinovej krvavej invázie pevne stoja za Ukrajinou.

Už od hrozivého rána 24. februára sa to dennodenne snažíme preukazovať nielen slovami, ale aj konkrétnymi činmi a reálnou pomocou v teréne. Pomoc v núdzi a solidarita sú hodnoty, ktoré zdieľame spoločne s USA a rovnako spoločne stojíme aj pri ukrajinskom ľude.

Prvá dáma sa o tom na vlastné oči presvedčila v Košiciach aj Vyšnom Nemeckom, kde vyjadrila podporu našim dobrovoľníkom aj zložkám štátu, ktoré zabezpečujú východnú hranicu SR a pomáhajú utečencom z Ukrajiny, či už ide o hasičov, príslušníkov Ozbrojených síl SR alebo Polície SR. Okrem toho sa Jill Bidenová stretla aj s ukrajinskými matkami a deťmi.

Teší ma, že Slovensku sa dostalo takej významnej cti a pochvaly od USA ako nášho strategického spojenca a partnera. Verím, že urobíme všetko pre to, aby sme nepoľavili v ďalšej pomoci Ukrajine.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…