Domov Zahraničie Dezinformácie ohrozujú našu demokraciu a bezpečnosť

Dezinformácie ohrozujú našu demokraciu a bezpečnosť

0
0

Dezinformácie bránia občanom prijímať informované rozhodnutia a podkopávajú našu zahraničnopolitickú orientáciu, ako aj samotné hodnotové ukotvenie našej spoločnosti. Zhodli sa na tom účastníci diskusie s názvom „Hybridné hrozby, dezinformácie a vplyvy“, ktorá sa konala v rámci májového podujatia Paris Cyber Summit.

Slovenskú republiku na podujatí zastupoval aj predstaviteľ Národného bezpečnostné úradu (NBÚ), riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Rastislav Janota.

„Hoci si postupne, aj vplyvom ruskej agresie voči Ukrajine, uvedomujeme, kto je naším skutočným spojencom, časť slovenskej spoločnosti je stále náchylná ľahko podľahnúť masívnym dezinformačným kampaniam,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, ktorý sa do parížskej diskusie zapojil prostredníctvom video­konferencie.

Súčasne priblížil partnerom konkrétne kroky, ktoré Slovensko robí v snahe rozširovať kapacity na boj proti hybridným hrozbám a chrániť tak demokratické procesy pred vonkajšími zásahmi.

Slovensko pokročilo v boji s hoaxmi

„Nová Bezpečnostná stratégia SR, ktorú sme vlani prijali, prináša konkrétne opatrenia zamerané na zvýšenie našej odolnosti voči hybridným aktivitám.

Vláda SR schválila aj Akčný plán koordinácie boja proti hybridným hrozbám, ktorý posilňuje kapacity a zlepšuje koordináciu v tejto oblasti,“ priblížil štátny tajomník M. Klus s tým, že existujúce kapacity naďalej posilňuje nielen rezort diplomacie, ale aj obrany, vnútra a Úrad vlády SR.

A keďže zásadný podiel na šírení dezinformácií a tým aj polarizácii našej spoločnosti majú sociálne siete, Slovensko podporuje súčasné iniciatívy Únie na posilnenie zodpovednosti a povinností veľkých digitálnych platforiem v boji proti škodlivému správaniu online.

Dôležitým kľúčom k zmierneniu dopadov dezinformácií je však podľa Martina Klusa aj proaktívna, konzistentná a jasná komunikácia priorít a politík štátu, ako aj spoločných hodnôt a princípov demokracie.

Vojna na Ukrajine ešte viac ukázala náš problém s hoaxmi a škodlivou propagandou.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…