Domov Komentáre KLUS: O čo ide „farmám“ prokremeľských trollov?

KLUS: O čo ide „farmám“ prokremeľských trollov?

0
0

Na internetové boty a falošné profily sa sloboda prejavu nevzťahuje.

Žiaľ, napätie vo východnej Európe, ktoré vyvolali agresívne kroky Putinovho režimu, nepoľavuje. Našťastie stále pokračuje úsilie o dialóg a mierové riešenie, ktoré vidíme na strane medzinárodných organizácií, Spojených štátov amerických a ďalších krajín NATO, ale aj EÚ, vrátane Slovenska.

Vojnu si nikto neželá, a preto ma zaráža, keď niekto posledné týždne obviňuje vládu SR zo „strašenia vojnovým konfliktom“. Ale veď my už minimálne posledných osem rokov vo vojne sme. A to informačnej, alebo ak chcete, hybridnej, kde sa síce „strieľa“ najmä z klávesnice, no následky vedia byť rovnako ničivé.

Vidíme to aj na príklade viacerých bývalých politikov, dnes „odborníkov“ či „osobností“, ktorí (nielen) na sociálnych sieťach vystupujú proti euroatlantickému ukotveniu Slovenska, a to len v snahe získať popularitu a lacné politické body.

Akoby si ani nevšimli, že náš sused, Ukrajina, už od roku 2014 veľmi dobre vie, akú tragédiu spôsobuje hybridná agresia riadená z Moskvy a čo to znamená stratiť tisíce životov a prísť o veľký kus zvrchovaného územia pre kroky „mierumilovného slovanského brata“.

O tom, ako celý systém nebezpečnej propagandy funguje, sme sa nedávno dozvedeli aj vďaka ukrajinskej tajnej službe SBU. Tej sa podarilo získať dôkazy o existencii dvoch ruských fariem tzv. prokremeľských trollov, ktoré operovali zo západoukrajinského Ľvova.

Zistilo sa, že prevádzkovali systém až 18-tisíc účtov, ktoré bývajú používané na hromadnú registráciu falošných profilov na sociálnych sieťach, teda tzv. internetových botov šíriacich dezinformácie a hoaxy. A samozrejme – tieto falošné účty potom „strojcovia“ predávali istým ruským zákazníkom.

Čo z toho vyplýva pre nás? Podpora bezpečnosti a stability Ukrajiny je aj v záujme bezpečnosti Slovenska. Posilnenie kybernetickej bezpečnosti je dnes absolútne nevyhnutné, rovnako tak boj proti hybridným hrozbám a dezinformáciám.

Neobmedzená tolerancia nenávisti a neprávd, ktoré často šíria práve tieto neexistujúce osoby, prispievajú k polarizácii spoločnosti. A ako vidíme aj posledné dni a týždne, už ohrozujú aj demokraciu na Slovensku!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…