Domov Zahraničie Slovensko významne posilňuje spoluprácu s Dánskom aj Indonéziou

Slovensko významne posilňuje spoluprácu s Dánskom aj Indonéziou

0
0

Dánsky prístup k využívaniu alternatívnych zdrojov energie je inšpiráciou aj pre Slovensko, ako zvládnuť dôsledky klimatickej zmeny, ale tiež prispieť k mieru v Európe. Indonézia sa zas zaujíma o Slovensko s cieľom získať skúsenosti pri digitalizácii štátu a posilňovaní kybernetickej bezpečnosti.

Dánsko patrí k svetovým lídrom v efektívnom využívaní alternatívnych zdrojov energie. Aj vďaka skúsenostiam dánskych expertov a technológiám, ktoré využívajú, môžeme zo Slovenska ľahšie urobiť zelenšiu a ekologickejšiu krajinu.

V tejto súvislosti štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus privítal ponuku dánskeho partnera na intenzívnejšie zdieľanie skúseností v rámci spoločného boja s následkami klimatickej zmeny.

Spoločný boj proti klimatickej zmene

„Navyše, dôležitosť a opodstatnenosť tzv. zelenej tranzície narastá aj v dôsledku našej závislosti od dodávok energonosičov z Ruska. Preto by sa aj Slovensko malo dánskym prístupom inšpirovať a čím skôr diverzifikovať svoje zdroje energií.

Koniec koncov, je to tiež jedna z podmienok zachovania mieru v Európe,“ uviedol Martin Klus v rámci bilaterálnych konzultácií so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Dánskeho kráľovstva Carstenom Grønbechom-Jensenom.

Partneri diskutovali o možnostiach posilnenia slovensko-dánskych vzťahov a v rámci obojstranného záujmu o zintenzívnenie spolupráce sa dohodli na formáte pravidelných polročných konzultácií na politickej úrovni.

Indonézia sa chce inšpirovať Slovenskom

„Rovnako ma však teší, že ani nie mesiac od mojej pracovnej návštevy Indonézskej republiky zavítala na Slovensko aj delegácia z Jakarty.

Máme totiž ambíciu rozšíriť partnerstvo aj o zdieľanie skúseností a výmenu osvedčených postupov v oblastiach digitalizácie, e-governmentu či kybernetickej bezpečnosti, o čo prejavila záujem indonézska strana,“ priblížil štátny tajomník rezortu diplomacie M. Klus počas stretnutia s predstaviteľmi Draftovacieho výboru pre digitalizáciu Snemovne regionálnych zástupcov hornej komory indonézskeho parlamentu.

Delegácia pricestovala na Slovensko s cieľom rozvoja bilaterálnych vzťahov a výmeny skúseností v konkrétnych oblastiach či elektronizácie štátnej a verejnej správy.

Slovensko môže ponúknuť svoje skúsenosti v týchto oblastiach, ktoré sa rozvíjajú aj vďaka členstvu a podpore Európskej únie.

„Návštevu však vnímam aj ako ďalší dôležitý impulz na prehĺbenie slovensko-indonézskej spolupráce na národnej, ale tiež regionálnej či dokonca komunálnej úrovni,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň dodal, že pre Slovensko je zas Indonézia veľmi zaujímavým partnerom najmä v oblasti obchodnej spolupráce v regióne juhovýchodnej Ázie, keďže ide o štvrtú najľudnatejšiu krajinu sveta s rýchlo sa rozvíjajúcou ekonomikou.

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…