Domov Cestovanie Zaujímavosti o Yellowstonskom národnom parku

Zaujímavosti o Yellowstonskom národnom parku

0
0

Yellowstonský národný park sa nachádza v štátoch Wyoming, Montana a Idaho. Je to najstarší národný park na svete a je jadrom jedného z najväčších nedotknutých prírodných ekosystémov na našej planéte. Viac zaujímavostí o tomto národnom parku sa dozviete, keď budete pokračovať v čítaní.

V Yellowstone sa nachádza polovica svetových hydrotermálnych objektov

Yellowstonský národný park uchováva viac ako 10 tisíc hydrotermálnych prvkov, nachádza sa tam mimoriadna zbierka horúcich prameňov, bahienok, travertínových terás a v neposlednom rade gejzírov.

Mikroorganizmy nazývané termofily v týchto miestach žijú a dodávajú parku jeho žiarivé farby.

Gejzír „Old Faithful“ v národnom parku patrí medzi tie najznámejšie gejzíry sveta

Gejzír „Old Faithful“ dostal svoje pomenovanie v roku 1870 kvôli jeho pravidelnosti. Počas posledných desaťročí sa priemerný interval medzi erupciami predĺžil, čo spôsobilo, že niektorí spochybňovali jeho vernosť.

Aj keď tento gejzír nikdy nevybuchol v presných hodinových intervaloch, jeho erupcie sú trochu predvídateľné. Navyše, tento gejzír vybuchuje častejšie, približne 17-krát denne, ako ktorýkoľvek iný veľký gejzír.

Nikde inde nenájdete tak veľa bizónov ako v Yellowstone

Okrem gejzírov je národný park svetovo preslávený stádami bizónov. Vedeli ste, že ide o jediné miesto v USA, kde bizón žije nepretržite od praveku?

Kuriozitou národného parku je aj to, že bizóny často spôsobujú dopravné zápchy, prezývané bizonové zápchy, pretože ľudia v autách musia čakať, kým zvieratá prejdú cez cestu.

Ľudská história v parku má tisícky rokov

Najstaršie neporušené archeologické nálezy v parku boli objavené na mieste na brehu jazera Yellowstone. Prvým Američanom, ktorý preskúmal túto oblasť, bol John Colter, veterán expedície Lewis & Clark.

Po rokoch v divočine začal Colter hovoriť ostatným o neuveriteľnej geotermálnej činnosti v oblasti.

Yellowstone je supervulkán

Pod istou časťou národného parku sa nachádza jedna z najväčších aktívnych sopiek na svete. Prvá veľká erupcia sopky Yellowstone prebehla pred 2,1 miliónmi rokov a popolom pokryla viac ako 6 tisíc kilometrov štvorcových.

Je to jedna z najväčších známych sopečných erupcií a označuje Yellowstone za supervulkán.

Yellowstone je domovom najväčšej koncentrácie cicavcov

Národný park sa môže pochváliť, okrem iného, aj najväčším počtom druhov cicavcov v priľahlých oblastiach. Žijú tam medvede gracijské, vlky, líšky či losy.

Vidieť ich v parku je jedinečný zážitok, no v pravidlách parku sa uvádza, aby návštevníci zbytočne neriskovali a udržiavali si od zvierat dostatočnú vzdialenosť.

Yellowstone má svoj vlastný Grand Canyon

Jednou z najväčších zaujímavostí tohto národného parku je bezpochyby aj kaňon, ktorý je jeho súčasťou. Ten vznikol eróziou z rieky Yellowstone a patrí medzi najobľúbenejšie a najfotografovanejšie miesta v parku.

Radoslav Hoppej, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…