Domov Slovensko Zavádzanie našej vlády? Slovensko stagnuje v každej oblasti

Zavádzanie našej vlády? Slovensko stagnuje v každej oblasti

0
0

Európska komisia vždy koncom februára zasiela členským štátom rozsiahlu správu, v ktorej hodnotí to, ako si krajiny počínajú v dôležitých oblastiach a ako sa im darí alebo nedarí. Slovensko podľa všetkého premrhalo čas, kedy mohlo rásť a v každej oblasti sa zhoršujeme.

Zdá sa to ako nezmysel, keďže z úst ministrov, predsedov a poslancov vládnej koalície sme počúvali to, ako napredujeme. Predovšetkým, ako sa Slovensku darí ekonomicky, že zaznamenávame neustály rast a zadlženie je minimálne.

Najnovšie správy

Správa Európskej komisie (EK), ktorá z Bruselu dorazila, Slovensko nepotešila. V skutočnosti správa ukazuje, že ako krajina vyspelé členské štáty EÚ vôbec nedobiehame ale práve naopak, stagnujeme, ba dokonca sa zhoršujeme.

Zo správy vyplýva, že kritické sú oblasti súdnictva, školstva, zdravotníctva, no problém máme aj s pracovným trhom a spomaľujúcou sa ekonomikou.

Všetko ide ruka v ruke a hoci sme si dlhodobo mysleli, že ideme vpred, rozsiahla správa EK hovorí o tom, že minimálne stojíme na mieste.

Ekonomika a pracovný trh

Slovensko zaspalo. Ešte v roku 2006 sme dobiehali priemer Únie najrýchlejšie z krajín V4. Posledné roky sa náš rast spomalil a Slovensko stagnuje.

Ekonomika má síce krivku smerom nahor, no ani náhodou nerastie takým tempom, aký je priemer krajín EÚ a ako je, či bolo, prezentované. Okrem iného, Slovensko malo za cieľ znížiť deficit verejných financií a mať vyrovnaný rozpočet.

To sa vláde ani náhodou nepodarilo. Nepoteší ani fakt, že náš pracovný trh je veľmi náchylný. Slovensko zaspalo v oblasti robotizácie a nových technológií.

Naša krivka klesajúcej nezamestnanosti môže veľmi rýchlo stúpnuť. Až 40 či 64 percent pracovných pozícií ohrozuje automatizácia, a teda proces, kedy ľudí nahradia v práci stroje. Na toto môže výrazne doplatiť aj automobilový priemysel.

Súdnictvo, školstvo a zdravotníctvo

Kľúčové oblasti, kde bohužiaľ Slovensko vždy ťahalo za kratší koniec. A je to tak i naďalej. Brusel zhodnotil to, čo dávno vieme. Že nezávislosť nášho súdnictva je poznačená korupciou na vysokých miestach.

Horší v oblasti súdnictva sú len Gréci, Chorváti, Rumuni, Maďari a Bulhari. S pracovným trhom súvisí i úroveň vzdelávania. Naše školstvo je v porovnaní s krajinami EÚ dlhodobo pod hranicou priemeru a nezlepšuje sa.

Omnoho lepšie na tom nie je ani zdravotníctvo. Správa z Bruselu poukazuje na to, že Slovensko bude potrebovať v najbližších rokoch o 3 000 lekárov viac.

Denis Ruščák, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…