Domov Zahraničie Zeman: Kauzu Vrbětice treba úplne vyšetriť

Zeman: Kauzu Vrbětice treba úplne vyšetriť

0
0

Český prezident Miloš Zeman je presvedčený, že v kauze Vrbětice je potrebné postupovať rozvážne a dôkladne ju vyšetriť. Ak sa však ukáže, že do výbuchu muničných skladov boli zapletení agenti ruskej rozviedky, malo by za to Rusko zaplatiť. Uviedol to v nedeľňajšom mimoriadnom prejave.

Zeman považuje za nutné, aby sa prípad, ktorý viedol k diplomatickej roztržke medzi Prahou a Moskvou, riadne prešetril a aby sa zapojenie ruských agentov do výbuchu v moravských Vrběticiach neďaleko slovenskej hranice v roku 2014 buď potvrdilo, alebo vyvrátilo.

„Či je toto podozrenie oprávnené a v takom prípade, hoci podporujem korektné vzťahy so všetkými významnými krajinami, je potrebné, aby Ruská federácia za tento prípadný teroristický čin zaplatila,“ povedal Zeman.

Podľa vlastných slov dúfa, že v kauze vyjde pravda najavo. Ak sa ale ukáže, že ruskí agenti vo výbuchoch nefigurovali, bude to znamenať, že išlo o spravodajskú hru, ktorá môže mať vážne dôsledky pre českú politiku.

V prejave konštatoval, že podľa správy českej Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) neexistujú dôkazy ani svedectvo, že by inkriminovaní dvaja agenti boli vo vrbětickom areáli. Z toho však nevyplýva, že podozrenie nie je vážne a že do areálu neprenikli, zdôraznil Zeman.

„Žiadna suverénna krajina si nemôže dovoliť, aby na jej území dvaja agenti cudzieho štátu spôsobili teroristický atentát, pri ktorom zahynuli dvaja českí občania a bola spôsobená miliardová škoda,“ vyhlásil prezident ČR. Pripomenul, že existujú dve verzie – podľa pôvodnej vyvolala výbuch neodborná manipulácia s výbušným materiálom a podľa druhej išlo o akciu zahraničnej rozviedky.

Podporil vyhostenie diplomatov

Český prezident zároveň podporuje rozhodnutie vlády o vyhostení 18 ruských diplomatov, ktorých české spravodajské služby označili za ruských agentov. Uviedol to v rozhovore pre televíziu Prima, ktorý nasledoval krátko po jeho mimoriadnom prejave o kauze Vrbětice.

Naopak, odvetnú reakciu Ruska vníma Zeman podľa vlastných slov negatívne. „Tých 20 ľudí, ktorí boli vyhostení, neurobilo Rusku nič zlé,“ uviedol v rozhovore s tým, že ho potešilo, že ruská strana súhlasila s paritou, teda rovnakým počtom diplomatov.

red, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

9 filmov úspešného režiséra Stevena Spielberga

Steven Spielberg patrí medzi tých najznámejších amerických filmových režisérov, producento…