Domov Zahraničie 5. výročie ukrajinských protestov na Majdane

5. výročie ukrajinských protestov na Majdane

0
0

Minulý týždeň Ukrajina spomínala na 5. výročie protestov, ktoré viedli k zvrhnutiu proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, pričom za sebou zanechali viac ako 100 mŕtvych, ktorí bojovali za slobodu a nezávislosť Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a predseda Európskej rady Donald Tusk si spoločne uctili pamiatku obetí majdanských protestov v centre Kyjeva pred piatimi rokmi.

Počas svojho príhovoru sa Donald Tusk zaviazal sa, že Európska únia nikdy neuzná ruskú anexiu Krymu z roku 2014 a bude sa zasadzovať za zachovanie sankcií voči Rusku.

Protesty na majdane

Protesty na majdane, teda na kyjevskom Námestí nezávislosti, prebiehali od novembra 2013 do februára 2014.

Počas protestov, ktoré viedli k zvrhnutiu proruského prezidenta Viktora Janukovyča, vtedajšia vládna moc neprimeraným spôsobom zasiahla proti protestujúcim a celkovo bolo počas protestov zabitých viac ako 100 ľudí.

Strategická misia Porošenka

Na výročie protestov podpísal Petro Porošenko ústavnú zmenu, ktorou sa Ukrajina zaviazala vstúpiť do NATO a Európskej únie, aj keď zároveň uznal, že Ukrajinu čaká ešte dlhá cesta k splneniu kritérií na vstup do týchto organizácií.

Jeho cieľ je dosiahnuť formálnu ponuku na vstup do EÚ do roku 2023 a tiež rokovať o podrobnom akčnom pláne na vstup do NATO. Samotný Petro Porošenko kandiduje v tohtoročných marcových prezidentských voľbách.

Nateraz prieskumy verejnej mienky posúvajú na predné priečky spoločne s Porošenskom aj expremiérku Juliju Tymošenkovú, a komika Volodymyra Zelenskijho.

Kritici poukazujú, že tieto oslavy a sprievodné vyhlásenia sú len krokmi súčasného prezidenta v jeho predvolebnej kampani.

Vystúpenie Porošenka na pôde Valného zhromaždenia OSN

Ukrajinský prezident Petro Porošenko počas minulého týždňa vystúpil aj na pôde Valného zhromaždenia OSN, kedy vyzval generálneho tajomníka OSN, aby vypracoval možnosti pre uskutočnenie mierovej misie na východe Ukrajiny, ktorá by mohla prispieť k ukončeniu konfliktu, čím by prišlo k ukončeniu ruskej agresie a obnoveniu suverenity Ukrajiny.

Mierová operácia z pohľadu Ukrajiny

Po tom, ako Rusko anektovalo Krym v marci 2014, začalo následne aj s podporou separatistov vo východných regiónoch Ukrajiny. Na východnom území Ukrajiny pretrváva vojna aj napriek dohodám o prímerí, ku ktorým došlo v rámci dohôd z Minska v septembri 2014 a februára 2015.

Ukrajina nalieha na nasadenie mierových síl OSN na východnej hranici Ukrajiny tak, aby monitorovali a zabezpečili, že sa ruské jednotky a zbrane nedostanú k separatistom.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…