Domov Cestovanie 8 pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť pri návšteve Kyjeva

8 pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť pri návšteve Kyjeva

0
0

Mesto Kyjev je hlavným a zároveň najväčším mestom Ukrajiny. Aj napriek tomu, že nepatrí k tým najvyhľadávanejším turistickým mestám sveta, tak sa ho oplatí navštíviť. Vybrali sme 8 miest a pamiatok Kyjeva, ktoré ho robia jedinečným mestom.

Khreschchatyk ulica

Zaujímavosťou tejto ulice je to, že ide o najkratšiu hlavnú ulicu sveta (má dĺžku 1,3 kilometra) a zároveň najširšiu ulicu Kyjeva. Vidieť tam môžete viacero krásnych budov z rôznych historických období, ktoré spoločne dotvárajú celkovú atmosféru tejto ulice a námestia.

Cez víkendy a sviatky je všetka doprava z ulice presmerovaná a stáva sa pešou zónou a miestom rôznych koncertov, atrakcií a iných akcií pre ľudí.

Ulica Khreschchatyk

Najvyššia socha v Ukrajine

Počas toho ako prichádzal L. Brežnev do Kyjeva si všimol, že pri prechode Kyjevskými kopcami je vidieť iba kostolné kupoly, ale nie pamätník spoločenskej epochy.

Preto bol postavený tento pomník, ktorý je zobrazený ako ženská postava, ktorá má 16 metrový meč v jednej ruke a štít v druhej ruke. Socha má zobrazovať silu ducha ukrajinského ľudu. Celková hmotnosť konštrukcie je až neuveriteľných 450 ton, výška dosahuje 102 metrov.

Táto socha je dokonca najvyššou sochou v celej Ukrajine a nájdete ju aj v rebríčku 10 najvyšších sôch sveta. Nachádzajú sa tu dve vyhliadkove plošiny – jedna vo výške 36, druhá vo výške 91 metrov. Dostala názov Socha matky vlasti.

Socha matky vlasti

Vladimirská katedrála

Ide o najznámejšiu katedrálu v Kyjeve a zároveň patrí k tým najväčším symbolom mesta. Zaujímavosťou je, že trvalo dlhých 34 rokov, kým dostala svoju finálnu podobu. Hoci bola stavba dokončená v roku 1882, všetky maľby dokončili až v roku 1896.

Náboženský stánok ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorého oficiálny názov znie Chrám sv. Vladimíra, zaujme nielen svojou vonkajšou krásou, ale aj vnútornou maľbou, ktorú vytvorilo viac ako 96 umelcov. Katedrála postavená v neobyzantkom štýle je vysoká 49 metrov.

Vladimirská katedrála

Katedrála sv. Sofie

Ďalšou známou katedrálou v Kyjeve je aj Katedrála sv. Sofie. Jedná sa o najúžasnejšiu stavbu v hlavnom meste Ukrajiny, ktorá bola postavená v roku 1037. Keďže sa interiér chrámu zachoval už od 11. storočia, je skvelou vzorkou byzantskej architektúry.

Zároveň sú maľby a fresky znázornením svetského i duchovného života vtedajšej doby. Katedrála je okrem iného známa aj tým, že sa v nej nachádza najväčší zvon v celej Ukrajine, ktorého hmotnosť je až 13 ton.

Katedrála sv. Sofie

Metro stanica „ZOLOTI VOROTA“

Kyjevská stanica metra „Zoloti Vorota“ (Zlatá brána) sa považuje za jednu z najkrajších staníc metra na svete. Toto miesto patrí k výhľadávaným miestam nielen domácich obyvateľov, ale aj turistov z celého sveta.

Mimochodom metro v Kyjeve je často hodnotené ako jedno z najčistejších na celom svete. Okrem toho sa kyjevské metro môže popýšiť aj jedným svetovým prvenstvom. Stanica Arsenalnaya je najhlbšia stanica metra, akú zatiaľ ľudia vybudovali. Je hlboká 105,5 metra.

Stanica metra „ZOLOTI VOROTA“

Most na rieke Dneper

Peší most, ktorý vedie cez rieku Dneper je najdlhší most pre peších v Európe, jeho dĺžka je vyše 400 metrov a šírka sedem metrov. Most spája centrálnu časť Kyjeva s oddychovou parkovou zónou.

Postavený bol v rokoch 1956-1957. Pre veľa ľudí je toto miesto jedno z tých najromantickejších miest v Kyjeve. Celkovú atmosféru po večeroch dotvára aj jedinečné nočné osvetlenie.

Andrew Descent

Andrew Descent (Andrejevský svah) je nádherná ulica, na ktorej sa nachádza viacero zaujímavých pamiatok, ako napríklad múzeum, galérie, ale aj Kostol sv. Andreja, či zámok Richarda Levie srdce.

Ide opäť o jedno z vyhľadávaných miest Kyjeva, pretože tam môžete vidieť rôznorodú architektúru, dozvedieť sa množstvo legiend či povestí. Jedná sa uličku tiahnucu sa dolu kopcom, ktorá už od starovekých dôb spája Horný Kyjev s Dolným. Toto miesto je často označované aj ako Montmartre Kyjeva, a aj preto je u turistov veľmi obľúbené.

Kyjevská akropola

Keď sa povie akropola, tak asi každého ako prvá napadne tá v Grécku. Avšak aj Kyjev sa môže pochváliť vlastnou akropolou. Pretože najstaršia časť kniežacieho kopca v Kyjeve sa nazýva Kyjevská akropola.

Vďaka vonkajšiemu vzhľadu pripomína historický význam akropoly a dnes je z nej architektonické múzeum pod holým nebom.

Radoslav Hoppej, Martina Milá, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…